Czujesz dyskomfort i widzisz, że Twoja skóra jest ściągnięta, szorstka i mało elastyczna. To znak, że jest sucha. Brak lipidów (tłuszczy), powoduje że szybciej traci wodę, staje się mniej elastyczna i zaczyna się łuszczyć. Może być to stan przejściowy, może być przewlekły. Mówiąc o suchej skórze twarzy najczęściej intuicyjnie przychodzi nam na myśl typ skóry, ale tak naprawdę każda skóra w pewnym momencie, kiedy ilość produkowanych w niej lipidów spada, może być sucha. Cienka skóra „z natury” jest bardziej sucha, niż skóra gruba - dlatego też kobiety, które mają cieńszą skórę, częściej tą suchość u siebie obserwują.
Suchość może się pojawiać się na skórze twarzy, ale też w różnych miejscach na ciele: najczęściej dotyka tych, które są poddane szczególnej ekspozycji: dłonie, przedramiona, stopy, kolana, łydki, łokcie, a także twarz.
Chorobą, która najczęściej pojawia sią w kontekście suchej skóry jest Atopowe zapalenie skóry, tu jednak poza suchością dominującym objawem jest świąd.
Przesuszanie skóry może dotknąć każdego. Często pojawia się w okresie zimowym, kiedy na zewnątrz panuje niska temperatura, a w pomieszczeniach stosujemy ogrzewanie – oraz latem, podczas wzmożonej ekspozycji na słońce i przebywaniu w klimatyzowanych pomieszczeniach. Również częste korzystanie z twardej, chlorowanej, zbyt ciepłej wody nie sprzyja nawilżeniu skóry. Suchość skóry może pojawiać się również w wyniku zmian fizjologicznych, wynikających z przemian jakie w niej zachodzą wraz z wiekiem. Produkcja łoju wraz z upływem czasu naturalnie się zmniejsza, podobnie jak zdolność wiązania wody w warstwie rogowej naskórka.
Prawidłowa pielęgnacja…
W sytuacji, kiedy główną potrzeba twojej skóry jest jej nawilżenie, idealnie sprawdzi się Atoderm Creme Ultra, ultranawilżający krem z Niacynamidem i kwasami omega 3,6,9.
Jeśli połączysz go z bogatym w lipidy olejkiem Atoderm Huile de douche, efekt nawilżenia będzie jeszcze intensywniejszy.
… i wsparcie lekarza
Suchość może pojawić się również jako objaw innych schorzeń. Jeśli została już u Ciebie zdiagnozowana cukrzyca, leczysz się, a stan skóry, w ogóle się nie poprawia, warto jeszcze raz skonsultować się z lekarzem prowadzącym - być może glikemia nie jest odpowiednio wyrównana. Jeśli nie masz postawionej diagnozy, a obserwujesz, że skóra ulega zgrubieniu i ma ciemniejsze niż do tej pory zabarwienie, może to świadczyć o utrzymującej się insulinooporności tkanek. Zmiany zabarwienia i uciążliwy świąd skóry to również problem, który obserwuje się w chorobach nerek, chorobach wątroby, zaburzeniach metabolicznych związanych z gospodarką hormonalną. Wszystkie te niepokojące objawy, sygnały jakie daje Ci skóra, powinny być skonsultowane z lekarzem.