Zgodnie z zasadami ekobiologii, skórę postrzegamy jako ekosystem stworzony z żywych komórek, które stale oddziałują ze sobą nawzajem i z otoczeniem. Oznacza to, że jesteśmy głęboko zaangażowani w poszanowanie wszystkich żywych istot i głęboko dbamy o to, aby minimalizować wpływ naszych produktów przeciwsłonecznych na planetę i wszystkie ekosystemy – w tym wodne.  Dlatego w NAOS wspieramy zespoły badaczy morskich pracujących nad ochroną tego ważnego źródła bioróżnorodności. Naszym szczególnym zobowiązaniem jest regeneracja Posidonii – we współpracy z Andromède Océanologie

Andromède logo

marine biologist

Andromède Océanologie to jednostka badań biologii morskiej, która od 20 lat niestrudzenie pracuje nad ochroną środowiska morskiego. Ich dział badawczo-rozwojowy ściśle monitoruje biowskaźniki jakości wody i ekosystemów przybrzeżnych, szczególnie biorąc pod uwagę kluczowe gatunki wodne, takie jak Posidonia. Ich praca dotycząca kartografii pozwala oszacować powierzchnię łąk Posidonii, a także obserwować oznaki jej wyniszczania na przestrzeni lat.

posidonia oceanica

Posidonia oceanica, czyli łąka Posidonia, to kwitnąca trawa morska pochodząca z Morza Śródziemnego. W samym tylko francuskim regionie Morza Śródziemnego znajduje się 80 000 hektarów łąk Posidonia.

seagrass

Posidonia jest głównym podwodnym ekosystemem, kluczowym dla Morza Śródziemnego. Żaden inny organizm podwodny nie może zastąpić jego roli.

Posidonię określa się „płucami Morza Śródziemnego”, ponieważ jej łąki są kluczowym źródłem tlenu w regionach przybrzeżnych.

Podwodne łąki Posidonii wychwytują również 4-5 razy więcej dwutlenku węgla niż inne gatunki morskich roślin, co pomaga przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych.

Posidonia rozwija się tylko w czystych wodach – jej obecność lub brak jest ważnym wskaźnikiem poziomu zanieczyszczenia wód.

Posidonia ma kluczowe znaczenie w walce z erozją wybrzeży. Skuteczniej niż jakiekolwiek sztuczne bariery przeciwerozyjne utrzymuje linię brzegową w stanie nienaruszonym poprzez pochłanianie uderzenia fal morskich i zatrzymywanie osadów.

Posidonia stanowi również miejsce, w którym niektóre gatunki zwierząt, takie jak ryby, mięczaki i skorupiaki, rozmnażają się lub składają jaja.

Dlaczego Posidonia?

 

Posidonia wpływa na każdy poziom ekosystemu morskiego Morza Śródziemnego, od szkółek ryb, które żyją i żerują na jej łąkach, po wybrzeża używane przez ludzi na co dzień. Jest to jeden z najważniejszych ekosystemów w morzu, a jednocześnie jest stale zagrożony działalnością człowieka – w szczególności kotwicami statków i łańcuchami, które naruszają i wyrywają Posidonię.

W rezultacie w zatoce Juan-les-Pins tylko w ciągu ostatnich 5 lat nastąpił ponad 30% ubytek łąk Posidonia. Jeśli Posidonia nadal będzie się cofać w takim tempie, zniknie całkowicie w ciągu zaledwie kilku lat. 

  • Laurent Ballesta, fotograf-biolog - Andromède Océanologie.

    Biolog morski i fotograf - Laurent Ballesta.

    W fotografii podwodnej każde ujęcie powinno mieć znaczenie badawcze.

    Biolog morski i fotograf - Laurent Ballesta.

Kotwiczenie statków na łąkach Posidonii jest nielegalne. Jednak skąd załogi statków mogą wiedzieć, gdzie nie rzucać kotwicy, nie wiedząc, gdzie się znajdują i co jest pod wodą? Właśnie dlatego firma Andromède stworzyła aplikację DONIA, która pomaga w zakotwiczaniu statków w miejscu, gdzie nie występuje Posidonia, chroniąc ją przed uszkodzeniami. Od teraz każdy z nas może mieć dostęp do obszernych map podwodnych, stale aktualizowanych przez zespół Andromède, umożliwiających bezpieczne kotwiczenie bez szkód dla środowiska.

anchoring outside posidonia

Co NAOS robi dla ochrony Posidonii?

Aplikacja DONIA jest bezpłatna i dostępna dla wszystkich chętnych. Musi być jednak na bieżąco aktualizowana, aby zagwarantować poprawność mapowania. NAOS przekazuje Andromède fundusze, aby mogła zapewnić nam wszystkim jak najbardziej aktualne informacje dotyczące lokalizacji Posidonii, zapobiegając nieświadomemu kotwiczeniu statków na łąkach Posidonii i jej niszczeniu.

Dowiedź się więcej na temat zobowiązania NAOS dotyczącego ochrony ekosystemów wodnych

Bioderma Photoderm

Ochrona przeciwsłoneczna

Ochrona skóry przed słońcem

Photoderm

Bioderma Photoderm

Szukasz bezpiecznego produktu do opalania dla dzieci, z najwyższym współczynnikiem SPF lub najlepszego kremu do opalania dla twojej skóry? 

Nasze rozwiązanie: Photoderm - linia produktów przeciwsłonecznych dla wszystkich rodzajów skóry. Stworzone z myślą o zdrowej skórze, produkty Photoderm wyróżniają się spośród produktów dostępnych na rynku rewolucyjną konsystencją i najskuteczniejszą ochroną przed promieniowaniem UVA/UVB. Cała seria zawiera patent CELLULAR BIOPROTECTIONTM, który chroni DNA komórek skóry. Photoderm to produkty zalecane przez dermatologów, dostosowane do potrzeb każdej skóry, aby zabezpieczyć ją przed szkodliwym działaniem słońca.