Stan zapalny skóry to częsty objaw wielu chorób skóry. Może przybierać różne formy. To co jest wspólne to obrzęk (opuchnięcie), zaczerwienienie skóry. Odczuwane jest pieczenie, widoczne są grudki z płynem surowiczym. Skóra swędzi, czego konsekwencją jest nieustanna potrzeba drapania, co prowadzi do jej uszkodzenia. Zespół takich objawów nazywamy wypryskiem lub z j. angielskiego egzemą. Może być objawem reakcji alergicznej, czy podrażnienia kontaktowego, jednak jedną z najczęstszych chorób, w przebiegu których występuje egzema, jest atopowe zapalenie skóry, w skrócie AZS.
Przyczyny wyprysku
Przyczyna wyprysku (egzemy) jest złożona. Wpływ tu ma wiele czynników, zarówno genetycznych, wynikających z nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego, ale i środowiskowych. Często wszystkie te czynniki nakładają się na siebie. Ważną rolę odgrywa tu również wrodzona dysfunkcja naskórka, który jest „nieszczelny”.
W przebiegu atopowego zapalenia skóry u dzieci zmiany obserwowane są początkowo na twarzy. Stan zapalny u dorosłych najczęściej pojawia się na nadgarstkach, w zgięciach pod kolanami, w dołach łokciowych. Objawami, które zawsze mu towarzyszą jest nasilony świąd i suchość skóry.
Skóra „atopowa” charakteryzuje się nieszczelnością warstwy rogowej naskórka. Z powodu niedoboru lipidów i białek nie pełni już ona funkcji bariery ochronnej. Alergeny i bakterie łatwo przedostają się do wewnątrz, powodując zmiany zapalne. Pojawiają się zaczerwienienia – najczęściej w zgięciach łokciowych i kolanowych, twarzy oraz szyi. Często towarzyszy im uporczywy świąd, który powoduje drapanie i zaburzenie snu. Epizody stanu zapalnego przeplatają się z okresami wyciszenia objawów.
Skóra z atopowym zapaleniem potrzebuje systematycznego nawilżania, odżywiania, łagodzenia świądu i odnowy bariery ochronnej specjalistycznymi emolientami – nawet, a zwłaszcza w czasie remisji. W przebiegu atopowego zapalenia skóry wyprysk może pojawiać się również na skórze powiek. Nie jest to jednak jedyna przyczyna tej dolegliwości.
Więcej o egzemie powiek dowiesz się z artykułu: Kiedy skóra okolic oczu jest podrażniona i nadmiernie sucha...
W każdym przypadku o skórę atopową należy dbać dobierając odpowiednie produkty, tak do oczyszczania, jak i do pielęgnacji.
Aby pomóc w wypracowaniu właściwych przyzwyczajeń związanych z pielęgnacją skóry i prawidłowym stosowaniem emolientów, przygotowaliśmy specjalną metodę zatwierdzoną i rekomendowaną przez Francuskie Stowarzyszenie Egzemy.
JAK DUŻO EMOLIENTU NALEŻY NAŁOŻYĆ NA SKÓRĘ?
Stosuj Metodę 3.6.9, która w łatwy sposób wskaże Ci, jaką ilość balsamu nałożyć na skórę.
- 3 naciśnięcia pompki dla niemowlęcia (3 x 2 ml)
- 6 naciśnięć pompki dla dziecka (6 x 2 ml)
- 9 naciśnięć pompki dla dorosłego (9 x 2 ml)
Taką ilość balsamu powinno się aplikować dwa razy dziennie.