W pierwszym miesiącu kuracji często pojawiają się podrażnienia, które z czasem są mniej nasilone.
To właśnie paradoks skóry trądzikowej! Zmiany trądzikowe są spowodowane przez nadmierne wydzielanie sebum, ale stosowane zabiegi mogą wysuszyć skórę. A jednak próbując wysuszyć skórę samodzielnie osiągamy czasem efekt przeciwny do zamierzonego. Miejscowe leczenie trądziku może powodować zaczerwienienie, suchość i podrażnienie. Dlatego stosując preparaty lecznicze najlepiej unikać wrażliwych obszarów, takich jak np. okolica oczu. Alergie zdarzają się z kolei dosyć rzadko. Jeśli jednak wystąpią, ważne jest, by natychmiast przerwać leczenie i skonsultować stan swojej skóry z dermatologiem.
Jeśli skóra jest bardzo podrażniona, leczenie miejscowe stosuje się rzadziej na początku, np. 1-2 razy w tygodniu. Aby zmniejszyć suchość skóry, warto uzupełnić leczenie kremem nawilżającym.
W przypadku leczenia izotretynoiną, trądzik może się zaostrzyć na początku kuracji. W porównaniu do innych metod leczenia jest to jednak rzadkość.
Wystąpienie działań niepożądanych jest normalną reakcją skóry na leczenie i nie powinno niepokoić. Wymaga cierpliwości – pamiętaj, żeby nie oczekiwać od skóry zbyt wiele i zbyt szybko. Aby kuracje były jak najmniej uciążliwe warto stosować pielęgnację, która przywróci komfort skórze.