CODZIENNE PORADY
Oczyszczanie – pierwszy krok pielęgnacji wrażliwej skóry
Oczyszczanie skóry to pierwszy krok do właściwej pielęgnacji, ponieważ w istotny sposób wpływa na równowagę skóry i funkcje ochronne jej bariery.
CODZIENNE PORADY
Oczyszczanie skóry to pierwszy krok do właściwej pielęgnacji, ponieważ w istotny sposób wpływa na równowagę skóry i funkcje ochronne jej bariery.
Pierwszym i absolutnie koniecznym krokiem rytuału pielęgnacyjnego jest oczyszczanie skóry twarzy. Pozwala na usunięcie z jej powierzchni nagromadzonych zanieczyszczeń, które zwiększają wrażliwość skóry. Tylko prawidłowo oczyszczona skóra twarzy może skutecznie chłonąć składniki odżywcze pochodzące z nakładanych później kremów. Właśnie dlatego higiena i pielęgnacja powinny iść w parze: krem zadziała skuteczniej, jeśli skóra zostanie wcześniej odpowiednio oczyszczona.
Prawidłowe oczyszczanie wymaga skuteczności i delikatności – utrzymania naturalnej równowagi skóry i zachowania funkcji barierowej. To szczególnie istotne w przypadku wrażliwej skóry.
Funkcja barierowa oznacza, że skóra jest w stanie utrzymać wystarczającą szczelność, aby przeciwdziałać przenikaniu czynników drażniących do środka i zapobiegać odparowywaniu wody na zewnątrz.
Skóra wrażliwa cechuje się upośledzeniem funkcji barierowej. Skóra przestaje być naszą tarczą ochronną. Jej oczyszczanie musi chronić naturalną równowagę skóry, aby wzmacniać skutecznosć bariery ochronnej.
Aby zwizualizować funkcję babiery ochronnej skóry, naskórek przypomina w swojej budowie mur zbudowany z cegieł. Komórki skóry to cegły. Pomiędzy nimi występują lipidy, które jak cement utrzymują je razem. Mikrobiom (mikroorganizmy naturalnie występujące na powierzchni skóry) pomaga utrzymywać „ścianę” w zdrowiu, zapewniając kwaśne pH o wartości między 4 a 6.
Minimalizm w pielęgnacji doprowadził do tego, że niektórzy używają do oczyszczania skóry... samej wody. Jednak sama woda nie jest w stanie zmyć wszystkich zanieczyszczeń i brudu, jakie gromadzą się na skórze. Dlatego środki do mycia twarzy zawierają środki powierzchniowo czynne, będące w stanie usunąć brud i zanieczyszczanie obecne na skórze. Wybór produktu do oczyszczania jest niezwykle ważny w przypadku każdego rodzaju skóry – jednak szczególną rolę odgrywa w przypadku skóry wrażliwej.
Jeśli posiadasz wrażliwą skórę i do oczyszczania nie użyjesz łagodnego środka myjącego, Twoja skóra natychmiast zareaguje. Pewnie zdarzyło Ci się już odczuwać mrowienie, kłucie, zaczerwienienie, ściągnięcie lub pieczenie po użyciu źle dobranego kosmetyku do mycia twarzy. Źle dobrany kosmetyk do higieny może zwiększyć wrażliwość skóry i utrwalić błędne koło zapalenia.
Pandemia Covid-19 sprawiła, że w centrum naszego funkcjonowania postawiliśmy higienę – mycie jako ochrona przed zarażeniem. Poza myciem rąk, ważne stało się również delikatne mycie skóry twarzy, szczególnie po dłuższym noszeniu maseczki. Problem w tym, że wrażliwa skóra często źle reaguje na oczyszczanie. Wymaga delikatnych produktów do mycia o wysokiej tolerancji, bez substancji zapachowych w składzie i najlepiej bez użycia wody. Woda, przez zawartość endotoksyn, może zwiększać podrażnienie skóry. Odpowiedni produkt do mycia powinien być delikatny, a jednocześnie skutecznie usuwać z powierzchni skóry nagromadzone zanieczyszczenia, które zwiększają wrażliwość skóry. Musi respektować naturalne pH skóry, aby nie uszkadzać jej mikrobiomu. Podstawową rolą kosmetyku do mycia twarzy powinna być ochrona bariery ochronnej skóry – niezbędny krok w utrzymaniu jej zdrowia.
Skóra to ekosystem, który działa zgodnie z własnym wewnętrznym zegarem biologicznym. Rano i wieczorem pełni różne funkcje, do których powinniśmy dopasować nasz rytuał oczyszczania.
Skóra w ciągu dnia przygotowuje się do pełnienia roli ochronnej przed środowiskiem zewnętrznym. Aby mogła nas skutecznie chronić, każdego dnia rano należy oczyścić twarz z wszelkich zanieczyszczeń, które nagromadziły się w ciągu nocy, czyli czasu największej aktywności komórkowej. Prawidłowe oczyszczenie skóry rano sprawi, że przygotujemy ją do obrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi w ciągu dnia. Skóra stanie się bardziej odporna oraz gotowa do przyjęcia kremu – będzie skuteczniej chłonąć składniki odżywcze z kosmetyków pielęgnacyjnych.
Aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia nagromadzone w ciągu dnia, skóra aktywuje swoje funkcje odnowy, detoksykacji i regeneracji. Dlatego tak ważne jest, aby prawidłowo oczyścić skórę twarzy przed pójściem spać i wzmocnić jej barierę ochronną.
Jeśli bezpośrednio po oczyszczaniu skóry odczuwasz ściągniecie, zastanów się and zmianą kosmetyku do mycia – widocznie nie służy Twojej wrażliwej skórze.
Oczyszczaj skórę dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Możesz potrzebować oczyszczać ją częściej, w zależności od klimatu i Twojej aktywności fizycznej. Kiedy czujesz dyskomfort na skórze po aplikacji kremu, balsamu czy antyperspirantu, pamiętaj, aby oczyścić skórę najszybciej jak to możliwe