ZROZUM SWOJĄ SKÓRĘ
CZYM JEST WRAŻLIWOŚĆ SKÓRY I JAK JĄ ROZPOZNAĆ ?
Mrowienie, uczucie ściągnięcia, swędzenie, pieczenie, uczucie gorąca, dyskomfort, a nawet chwilowe zaczerwienienie – to właśnie objawy wrażliwości skóry.
ZROZUM SWOJĄ SKÓRĘ
Mrowienie, uczucie ściągnięcia, swędzenie, pieczenie, uczucie gorąca, dyskomfort, a nawet chwilowe zaczerwienienie – to właśnie objawy wrażliwości skóry.
Wrażliwość skóry zawsze była powszechnym zjawiskiem, jednak od niedawna można powiedzieć, że dotyczy już większości z nas. Około 60-70% kobiet i 50-60% mężczyzn zmaga się z wrażliwością skóry. 1
Przez długi czas eksperci niedoszacowywali skali problemu. Niewiele osób zgłaszało się do dermatologa, aby pomógł im zadbać o wrażliwą skórę. Objawy wrażliwości nie występują w sposób ciągły i są głównie subiektywne – poza zaczerwienieniem, nie można ich dostrzec gołym okiem. Dlatego większość z nas myśli, że wrażliwość skóry nie jest wystarczającym powodem do wizyty u dermatologa.
Niestety, osoby posiadające wrażliwą skórę doskonale wiedzą, jak wpływa ona na ich codzienne życie. Wrażliwość skóry często determinuje, co jemy, jakie kosmetyki stosujemy, jakie ubrania nosimy, a nawet co robimy, ponieważ nawet jakość powietrza może wywoływać niepożądaną reakcję skóry. Wrażliwość skóry znacząco wpływa na komfort życia.
Przeczytaj więcej w artykule "POMIAR I ŁAGODZENIE OBJAWÓW WRAŻLIWOŚCI SKÓRY W ŻYCIU CODZIENNYM?"
1 Farage MA. The prevalence of sensitive skin. Front Med 2019; 6:98.
W związku z rosnącą liczbą osób zmagających się z wrażliwością skóry, w 2017 roku International Forum for the Study of Itch (IFSI) uznało wrażliwość skóry jako dermatologiczny syndrom nazwany Syndromem Wrażliwej Skóry.
Objawy wrażliwości skóry pojawiają się najczęściej na chwilę i trwają do kilku godzin. Są to głównie :
Laboratorium BIODERMA zidentyfikowało 2 rodzaje wrażliwości, w zależności od jej pochodzenia:
To naturalna wrażliwość wynikająca z biologicznej dysfunkcji. Włókna nerwowe nadmiernie reagują na poszczególne czynniki wyzwalające, przez co skóra reaguje objawami wrażliwości. Wrażliwość wrodzona jest trwałą cechą skóry.
To wrażliwość skóry wynikająca z działania czynników zewnętrznych, które ją uwrażliwiają oraz stylu życia. Do czynników zewnętrznych uwrażliwiających skórę należą m.in.: alergeny, zanieczyszczenia, zmiany temperatury, palenie tytoniu, picie alkoholu, stres, promieniowanie słoneczne itp. Te czynniki powodują produkcję wolnych rodników w skórze. Im tych czynników więcej w naszym otoczeniu, tym więcej wolnych rodników. To wywołuje stres oksydacyjny, który osłabia barierę ochronną skóry. Osłabiona bariera ochronna skóry pozwala przenikać do wewnątrz czynnikom drażniącym. Stres oksydacyjny i osłabione funkcje obronne skóry sprawiają, że skóra staje się wrażliwa i pojawia się stan zapalny. Wrażliwość nabyta może zaostrzyć naturalną wrażliwość.
W obu przypadkach skóra zostaje wytrącona ze swojej naturalnej równowagi i traci zdolności obrony przed czynnikami zewnętrznymi. Wrażliwa skóra cały czas walczy o to, aby powrócić do zdrowego stanu równowagi.
Czynniki, które uwrażliwiają skórę to:
Zanieczyszczenia
Smog, zanieczyszczenia, metale ciężkie, lotne związki organiczne – wszystko to negatywnie wpływa na barierę ochronną skóry.
Promieniowanie UV
Promieniowanie UV może zwiększać wrażliwość skóry.
Zmiany temperatury
Silny wiatr, mróz, ogrzewanie, klimatyzacja, duża różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniami, w których przebywamy, zwiększa wrażliwość skóry
Detergenty
Detergenty, środki powierzchniowo czynne i inne środki myjące mogą działać drażniąco na skórę.
Hormony
Hormony związane z cyklem menstruacyjnym mogą wpływać na skórę. 42% kobiet twierdzi, że ich skóra jest bardziej wrażliwa tuż przed lub w trakcie menstruacji. Ponad 70% kobiet w wieku menopauzalnym twierdzi, że wrażliwość ich skóry wzrosła po menopauzie.
Styl życia
Palenie papierosów, mała ilośc snu, picie alkoholu, zła dieta, zażywanie tabletek antykoncepcyjnych, golenie twarzy również mogą zwiększać wrażliwość skóry.
Kosmetyki i makijaż
Kosmetyki do pielęgnacji i makijażu mogą zawierać potencjalnie drażniące cząsteczki takie jak barwniki, substancje zapachowe czy konserwanty. Należy zwracać uwagę, aby stosowane wody micelarne lub żele do mycia nie osłabiały bariery ochronnej skóry.