Włosy i skóra głowy

Na skórze głowy znajduje się między 100 000 a 150 000 włosów, a nawet do 200 000 u osób o włosach naturalnie rudych.

Każdy włos składa się z korzenia lub cebulki, łodygi i samego włosa.

Włosy zbudowane są przede wszystkim z keratyny oraz melaniny, pigmentu nadającemu im ich naturalny kolor. Wzrost włosa związany jest z mnożeniem komórek w cebulce, które są wypychane do góry i tworzą łodygę

Jest zatem bardzo ważne, aby skóra głowy, inaczej mówiąc: teren, na którym znajduje się cebulka, była zdrowa i wnosiła elementy odżywcze konieczne dla włosów. 

 Istnieją 3 fazy wzrostu włosów:

Step 1

1/ anagen

okres wzrostu włosa, który trwa od 3 do 7 lat, ok. 2 milimetry tygodniowo. Korzeń wytwarza łodygę (tzn. widoczny włos) z keratyny,

Step 2

2/ katagen

krótki okres od 1 do 2 tygodni, podczas którego włos przestaje rosnąć i obumiera,

Step 3

3/ telogen

okres 3 miesięcy, podczas którego martwy włos pozostaje na skórze głowy, zanim wypadnie. Jest to czas, w którym komórki schodzą w kierunku korzenia w celu rozpoczęcia nowego cyklu. Każda cebulka wytwarza ok. 20–25 łodyg.

Nawet jeżeli skutki mogą być widoczne na włosach, wszystko dzieje się w obszarze skóry głowy.

Dużo osób skarży się szczypanie, swędzenie, uczucie dyskomfortu, pieczenie i ewentualnie zaczerwienienia. Pośród czynników wywołujących je znajduje się ciepło, zimno, zanieczyszczenia, emocje, powietrze suche lub wilgotne, woda oraz szampony.

Podrażnienie skóry głowy odpowiada utracie równowagi związanej z następującymi po sobie zaburzeniami fizjologicznymi. 

 Stres, jak i używanie klasycznego szamponu zawierającego czynniki podrażniające (detergenty i inne składniki potencjalnie nietolerowane), jest często zaczątkiem zaburzeń. Te podrażnienia skóry głowy zmieniają płaszcz hydrolipidowy oraz destabilizują barierę skóry.

W wyniku tego woda wyparowuje, skóra się wysusza i może wpuszczać czynniki podrażniające, które będą przyczyną klinicznych objawów podrażnienia, swędzenia, dyskomfortu, ściągnięcia…

Są ciężkie, brak im objętości i mają błyszczący wygląd, zwłaszcza przy korzeniach. Za tymi objawami stoi nadmierne wydzielanie się łoju, jego przyczyny mogą być różne. Nadmiar sebum gromadzi się na korzeniach o „tłustym” wyglądzie.

Ciężkie i spłaszczone, włosy układają się w kosmyki i wyglądają często na brudne, ponieważ sebum zatrzymuje kurz obecny w powietrzu, który przyczepia się łatwo do włosów.

Jest to sytuacja odwrotna.

Włosy są suche, łamliwe, z rozdwojonymi końcówkami, trudne do rozplątania i uczesania.

Włosy suche pojawiają się na suchej skórze głowy. Przyczyną jest brak sebum, który może być wrodzony, w przypadku osób wydzielających naturalnie małe ilości sebum, albo nabyty, gdy suchość jest związana z zewnętrznymi podrażnieniami, takimi jak słońce, wiatr, zanieczyszczenia, woda morska lub z basenu, intensywne szczotkowanie i prostowanie, dekoloryzacja czy trwała ondulacja.

We wszystkich tych przypadkach bariera skóry nie spełnia już swojej roli, utrata wody następuje szybciej, a włosy stają się suche, łamliwe i szorstkie. Przy braku nawilżenia elektryzują się i stają się trudne do uczesania.

JAK ZAPEWNIĆ WŁOSOM ODPOWIEDNIĄ HIGIENĘ?

Zawsze trzeba myć włosy łagodnymi szamponami, które nie będą podrażniać i naruszać płaszcza hydrolipidowego - dostosowującymi się do fizjologii cebulki włosowej.

Równowagę biologiczną włosów można zachować, stosując niepodrażniający szampon, tzn. szampon bez detergentów, które mogą podrażniać włókno włosowe. Duże zanieczyszczenie, noszenie nakryć głowy, intensywne uprawianie sportu zmuszają często do codziennego używania szamponów. Ważne jest wtedy wybranie łagodnych szamponów, nawet jeśli mają one pełnić funkcje lecznicze.

 

 

JAK ROZPOZNAĆ WZMOŻONE WYPADANIE WŁOSÓW?

Utrata do 100 włosów dziennie jest całkowicie normalna i zgodna z przebiegiem cyklu włosowego. Powyżej tej liczby należy zacząć się martwić o stan włosów.

Gdy wypadanie nie jest pochodzenia genetycznego (łysienie), może być związane z:

Przyczyny skóry atopowej (AZS)

Sytuacją tymczasową

stres, zmęczenie, ciąża (po porodzie), zmiana pory roku (szczególnie jesienią), niedobór substancji odżywczych (szczególnie żelaza, krzemu, witamin z grupy B, cynku, kwasów tłuszczowych, aminokwasów siarkowych, oligoelementów), rekonwalescencja, problemy hormonalne.

Pollution

Podrażnieniami zewnętrznymi natury fizycznej

Podrażnienia zewnętrzne natury fizycznej (np. zawody wymagające noszenia kasku), chemicznej (zanieczyszczenia, zbyt częste farbowanie i trwała ondulacja, zbyt gorące powietrze suszarki, podrażniające produkty kosmetyczne, w szczególności do włosów tłustych), infekcyjnej (grzybica) lub pasożytniczej (wszy).

Wszystkie te czynniki mają nieuchronny wpływ na włosy. Poza wypadaniem może się to objawiać bardziej wrażliwymi włosami, pozbawionymi witalności i matowymi lub włosami cienkimi i tłustymi.

Stosowanie suplementu diety może mieć zbawienne skutki dla włosów. Żeby pobudzić i wzmocnić włosy, i dodać im gęstości, suplement ten musi posiadać składniki odżywcze pobudzające produkcję keratyny dobrej jakości, ograniczające nadmierne wydzielanie łoju i ułatwiające wzrost włosów. Taki suplement diety, wzbogacony o magnez, może również pomóc w walce ze stresem odpowiedzialnym za wypadanie włosów. 

Jeżeli wypadanie włosów jest obfite i długotrwałe, należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem.

Woman taking medication

Too much sebum pore

To, że włosy są tłuste, na ogół powodowane jest zwiększonym wydzielaniem sebum przez gruczoły łojowe na skórze głowy. Zjawisko to nazywane jest łojotokiem i nie jest jedynym czynnikiem odpowiedzialnym za tłuste włosy.

Mogą one wynikać z:

  • Zmiany jakościowej sebum, które staje się bardziej płynne i przemieszcza się zatem szybciej i łatwiej do łodygi włosa,
  • Tworzenia się soli wapniowych pochodzących z kontaktu, w momencie mycia, sebum z wapniem obecnym w wodzie z kranu.

Dobrze wiedzieć

Sole te w konsekwencji obciążają włosy i nadają im błyszczący wygląd. Należy zaznaczyć, że za częste mycie szamponami podrażniającymi może spowodować reakcję nadmiernego wydzielania łoju. W efekcie w wyniku braku sebum spowodowanego zbyt podrażniającym myciem gruczoł łojowy może „rozpędzić się” i produkować w sposób nadmierny, sprawiając, że włosy i skóra głowy stają się jeszcze bardziej tłuste.

  • Dbaj o zrównoważoną dietę, wybieraj produkty zróżnicowane, zdrowe i lekkie, świeże warzywa, owoce, produkty zbożowe, nie zapominając o produktach bogatych w kwasy tłuszczowe, aminokwasy siarkowe, cynk i witaminy z grupy B (ryby, owoce morza, wątróbka, jaja, oleje, jogurty).
  • Staraj się ograniczać stres. Miej czas na odpoczynek aby ograniczać ilość napięć. 
  • Uzupełniaj ewentualne niedobory witamin.
Woman eating healthy food

  1. Masuj skórę głowy przed nałożeniem szamponu, wykonując kuliste ruchy od karku aż bo czubek głowy. Czynność ta nie tylko pobudza porost włosów poprzez poprawę mikrocyrkulacji krwi, ale również pozwala zoptymalizować działanie specjalistycznych szamponów.
  2. Stosuj szampony i ewentualnie odżywki dopasowane do Twojej skóry głowy i Twoich włosów. Jeżeli musisz myć włosy codziennie, wybierz niepodrażniający szampon. Jeżeli szampon jest leczniczy, przestrzegaj zaleceń dermatologa lub porad farmaceuty. 
  3. Spłukuj włosy obficie letnią wodą. Czas płukania musi zawsze być dłuższy od czasu mycia.
Bioderma - woman cleansing her back

  • Susz włosy ostrożnie. Naturalne suszenie włosów jest bardziej łagodne. Jeżeli musisz używać suszarki, nastaw ją na pozycję letnią: nadmiar ciepła podrażnia włosy, stymuluje wytwarzanie potu i sebum oraz sprawia, że włosy się elektryzują. Szczotkuj włosy delikatnie. Szczotkowanie musi być łagodne, żeby nie podrażnić skóry głowy oraz łodygi włosowej. Istotne jest, by szczotkowanie usunęło brud, który pozbawia włosy połysku
  • Używaj raczej grzebieni i szczotek z naturalnych materiałów, nie zapominając o ich regularnym czyszczeniu za pomocą szamponu lub antyseptycznego mydła.
Woman with hair in the wind

Delikatny szampon do codziennego stosowania Nodé Fluide

Codzienny preparat oczyszczający do spłukiwania

Każdy rodzaj włosów

NOn-DEtergence

Nodé Shampooing fluide

(48 opinii)

Delikatny szampon do częstego mycia włosów

Dla kogo?

Dla całej rodziny (z wyłączeniem wcześniaków)

Szampon przeciwłupieżowy, złuszczający i przeciwświądowy. Łupież suchy i łuszczyca - Nodé K Shampooing

Codzienny preparat oczyszczający do spłukiwania

Łupież i łuszcząca się skóra głowy

Dermatologiczna formuła

Nodé K Shampooing

(5 opinii)

Szampon przeciwłupieżowy o działaniu złuszczającym, przeciwzapalnym i przeciwświądowym

Dla kogo?

Dorośli

Szampon na silny i tłusty łupież. Łojotokowe zapalenie skóry - Nodé DS+ Shampooing

Codzienny preparat oczyszczający do spłukiwania

Łupież i łuszcząca się skóra głowy

patent DSactiv™

Nodé DS+ Shampooing

(13 opinii)

Szampon działający na przyczynę uporczywego łupieżu

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież