Jak wyeliminować trądzik? To pytanie, co zrozumiałe, będzie do Ciebie nieustannie wracać. Jeśli konsultowałeś się z dermatologiem, najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić, jest przestrzeganie jego zaleceń i trzymanie się zasad leczenia. Staraj się nie zniechęcać, nawet jeśli uważasz, że efekty pojawiają się zbyt wolno. Pamiętaj, trądzik bez leczenia może potrwać kilka lat, zanim naturalnie zniknie ale może też utrzymywać się w późniejszym wieku. Trzymaj się leczenia dostosowanego do potrzeb Twojej skóry, by pozbyć się go tak szybko, jak to możliwe.

  • Dr Sandra Ly, Dermatologist

    Dr Sandra Ly, Dermatolog - Szpital Saint-André, Bordeaux University Hospital, and Dermatology Clinic in Gradignan (Francja)..

    Trudno jest dokładnie przewidzieć, jak skóra zareaguje na leczenie trądziku. Jednak ogólnie rzecz biorąc, w ciągu pierwszych 3 miesięcy leczenia stan skóry się poprawia

    Dr Sandra Ly, Dermatolog - Szpital Saint-André, Bordeaux University Hospital, and Dermatology Clinic in Gradignan (Francja)..

Jak długo może trwać trądzik?

Jeśli twój trądzik jest bardzo lekki, efekty leczenia mogą być widoczne bardzo szybko. Jednak w większości przypadków leczenie trwa znacznie dłużej. 

 

Najczęściej dermatolog zaleca kurację na 3 miesiące i po tym okresie ocenia jej efekty. Nie zniechęcaj się!

Dermatolog dr Eglė Aukštuolienė wyjaśnia: "leczenie trądziku młodzieńczego może zająć mnóstwo czasu. Pierwsze efekty zwykle zaczynają pojawiać się po 4-6 tygodniach, o ile skóra dobrze reaguje i toleruje sposób leczenia. Czasem jednak do osiągnięcia optymalnych rezultatów potrzebnych jest kilka miesięcy (czasami cztery lub więcej) regularnego stosowania kuracji.”

 

Zazwyczaj leczenie trądziku młodzieńczego nie zapewnia oczekiwanych rezultatów od razu - wymaga czasu i cierpliwości. Bywa, że pacjenci, oczekując natychmiastowych rezultatów rezygnują z leczenia zbyt wcześnie, po zaledwie kilku tygodniach. Aby pozbyć się trądziku i cieszyć się zdrową i piękną skórą nie można rezygnować – warto być systematycznym i konsekwentnym.

Warto wiedzieć, że wiele leków stosowanych w leczeniu trądziku podrażnia skórę, więc na początku leczenia skóra twarzy może stać się czerwona, sucha, łuszczyć się i swędzieć. To normalne. Te niepożądane działania nie powinny być przeszkodą w walce z trądzikiem, ponieważ są stosunkowo łatwe do wyeliminowania.

  • Dr Eglė Aukštuolienė, Dermatologist

    Dr Eglė Aukštuolienė, Centrum Dermatologii i Wenerologii, Santara Clinic, University Hospital w Wilnie (Litwa).

    Trądzik młodzieńczy jest przewlekłą chorobą zapalną, której objawy, nieleczone, mogą być widoczne na skórze przez 10 lat lub więcej.

    Dr Eglė Aukštuolienė, Centrum Dermatologii i Wenerologii, Santara Clinic, University Hospital w Wilnie (Litwa).

“Czuję, że moje leczenie nie działa!”

Musimy Cię ostrzec: cudowne zabiegi przeciwtrądzikowe niestety nie istnieją. Przed podjęciem decyzji, czy leczenie jest dla Ciebie , bądź szczery zadając sobie kluczowe pytanie: Czy będę przestrzegać zaleceń dermatologa każdego dnia? Lekarze nazywają to "testem zgodności". Jeśli będziesz zapominać o zastosowaniu maści lub kremu lub samodzielnie modyfikować leczenie bez konsultacji z lekarzem, rezultaty raczej nie będą satysfakcjonujące.

6 tygodni to minimum

Dr Eglė Aukštuolienė zaleca: "Pamiętaj, że leczenie trądziku wymaga czasu i musisz uzbroić się w cierpliwość. Nie poddawaj się zbyt szybko. Jeśli po 6 tygodniach nie zauważysz poprawy pomimo regularnego stosowania się do zaleceń dermatologa, porozmawiaj z lekarzem o możliwości zmodyfikowania leczenia.”

Podrażnienie skóry na początku leczenia trądziku

Dr Eglė Aukštuolienė : "Ważne jest, by przestrzegać zalecanej częstotliwości stosowania lekarstw. Na początku stan skóry może się pogorszyć, ale to nie znaczy, że leczenie nie działa. Jeśli po zastosowaniu leczenia miejscowego skóra staje się podrażniona, po kilku minutach umyj ją delikatnie. Codziennie stopniowo wydłużaj czas aplikacji, by zwiększyć tolerancję skóry. Pamiętaj też, że nie da się wyeliminować wszystkich zmian  trądzikowych w ciągu jednego tygodnia. Jeśli ustąpią o 20-30% w pierwszym miesiącu, to będzie bardzo dobry znak!"

Niektóre kremy lub maści mogą pogorszyć stan skóry w ciągu pierwszych kilku dni lub tygodni trwania kuracji. Inne z kolei mogą ją podrażnić. Pamiętaj, że to zupełnie normalne. Jeśli okaże się, że zaczerwienienia uniemożliwiają kontynuację stosowanie leczenia, daj znać swojemu lekarzowi, który może zalecić zmniejszenie częstotliwości leczenia.

Jak wcześniej wyjaśnili nasi dermatolodzy, przestrzeganie zaleceń jest podstawą sukcesu. Nie zawsze będzie łatwo, ale pomyśl o efekcie: pięknej skórze!

Po kilku miesiącach bitwa wydaje się być wygrana. Masz coraz mniej wyprysków, a twoja skóra wygląda promiennie. Dobra robota! Pamiętaj, by ten stan mógł się utrzymać ciągle, musisz postępować zgodnie z zaleceniami dermatologa. W przeciwnym razie trądzik może wrócić. Mimo zadowalających efektów nie przerywaj leczenia bez wcześniejszej rozmowy z lekarzem.

  • Dr Eglė Aukštuolienė, Dermatologist

    Dr Eglė Aukštuolienė, Centrum Dermatologii i Wenerologii.

    Po uzyskaniu pożądanych wyników, nie należy przerywać leczenia, ponieważ trądzik młodzieńczy może wrócić. Zaleca się stosować leczenie "podtrzymujące", dopóki skóra nie będzie całkowicie wolna od zmian trądzikowych.

    Dr Eglė Aukštuolienė, Centrum Dermatologii i Wenerologii.

squeeze acne

Jak powstrzymać się od dotykania twarzy? Czy zaskórniki można wyciskać, a może lepiej zostawić je w spokoju? Zdecydowanie należy unikać wyciskania zmian, ale jeśli pokusa jest zbyt duża, zrób to bardzo ostrożnie, zapoznając się przedtem z tym, co mają do powiedzenia nasi eksperci.

 

"Bądźmy szczerzy. Każdy z nas nieraz miał ochotę wycisnąć to, co pojawiło mu się na twarzy. Jeśli dopadła Cię ta pokusa, spróbuj zrobić to tak ostrożnie i higienicznie, jak to możliwe, usuwając ropę bez ściskania wyprysku zbyt mocno, by nie uszkodzić skóry wokół niego. Nie próbuj całkowicie się go pozbyć, to i tak jest niemożliwe. Chodzi o to, by zniknęła ta najbardziej widoczna biała zmiana. Jeśli ściśniesz zbyt mocno, jej stan może się pogorszyć. Na miejscu wyprysku może utworzyć się strup, który pozostanie na twarzy o wiele dłużej niż wyprysk.  Natomiast jeśli już pojawił się strup, unikaj dotykania go i stosuj krem, który ochroni go także przed słońcem. Pamiętaj, że zaskórniki mogą być usunięte, ale bez leczenia mogą także wrócić. Jeśli jest to głęboka zmiana, jak np. mikrocysty, bardzo trudno będzie ją usunąć – można to zrobić tylko z pomocą dermatologa."

Sandra Ly, Dermatolog

 

"Fakt, że trądzikowe zmiany są dobrze widoczne dla Ciebie i innych, może generować chęć ich wyciskania. Niestety,  dotykanie lub wyciskanie zmian tylko pogarsza sytuację. Wiesz, że nie powinieneś tego robić, ale to jedyny sposób, by choć na chwilę pozbyć się nieprzyjemnego widoku. Tak, wiem, że to bardzo kuszące i wciągające. Jest to jednak szkodliwa próba odzyskania kontroli nad stanem swojej skóry. Wyciskanie zazwyczaj pogarsza sytuację, przez co jest fałszywym rozwiązaniem problemów z trądzikiem. Dlatego tak ważne jest, aby nie dotykać skóry."

Joël Pacoret, Psycholog

Jak przejść przez leczenie trądziku?

  • Regularnie rób zdjęcia swojej skórze (bez makijażu w takim samym oświetleniu), by rejestrować poprawę kondycji skóry podczas leczenia.
  • Postaw sobie realistyczne cele – zanotuj to, co już udało Ci się zrobić, zamiast skupiać się na liczbie zmian, nawet jeśli wyniki leczenia są powolne i dzieją się stopniowo!
  • Podziel się swoimi doświadczeniami z kimś bliskim, komu możesz zaufać - będzie dla Ciebie oparciem w trudnych chwilach.
  • Dowiedz się więcej o tym, jak powstaje trądzik, by lepiej rozszyfrować skórę i zrozumieć, co jest dla niej najlepsze.

Codzienne oczyszczanie twarzy bez konieczności spłukiwania

Skóra mieszana i tłusta Skóra ze skłonnością do trądziku

Technologia Micellar

Sébium H2O

(113 opinii)

Oryginalna woda micelarna oczyszczająca skórę. Działa antybakteryjnie, zachowując jej naturalną równowagę.

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Antybakteryjny żel do mycia twarzy i ciała - skóra tłusta, trądzikowa - Sébium Gel moussant

Codzienny preparat oczyszczający do spłukiwania

Skóra mieszana i tłusta

Dermatologiczna formuła

Sébium Gel moussant

(156 opinii)

Antybakteryjny żel oczyszczający. Usuwa zanieczyszczenia i nadaje efekt zmatowienia skóry

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Sensibio H2O woda micelarna nr 1 w Europie

Codzienne oczyszczanie twarzy bez konieczności spłukiwania

Skóra wrażliwa Skóra normalna

Technologia Micellar

Sensibio H2O

(622 opinii)

Oryginalna woda micelarna oczyszczająca skórę. Koi i utrzymuje jej naturalną równowagę.

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Kojący i łagodzący żel do mycia twarzy Sensibio Gel moussant

Codzienny preparat oczyszczający do spłukiwania

Skóra wrażliwa

Dermatologiczna formuła

Sensibio Gel moussant

(148 opinii)

Łagodzący żel micelarny do oczyszczania twarzy o działaniu nawilżającym.

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Krem łagodzący do skóry trądzikowej Sébium Sensitive

Codzienna pielęgnacja skóry

Skóra ze skłonnością do trądziku Skóra wrazliwa i osłabiona, z tendencją do trądziku

kompleks INFLASTOP™

Sébium Sensitive

(24 opinii)

Pielęgnacja skóry trądzikowej, łagodzi, nawilża, eliminuje zaczerwienienia

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Krem nawilżający do skóry tłustej, mieszanej, ze skłonnością do trądziku Sébium Hydra

Codzienna pielęgnacja skóry

Skóra ze skłonnością do trądziku

patent FLUIDACTIV™

Sébium Hydra

(20 opinii)

Odżywcza i intensywnie nawilżająca pielęgnacja skóry podczas kuracji przeciwtrądzikowej

Dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Zlokalizuj punkty sprzedaży

Sprawdź oferty i dostępność produktów w aptekach lub gabinetach w najbliższej okolicy

Znajdź punkt sprzedaży

Zamów online

Sprawdź oferty i dostępność produktów u naszych partnerów online