Woman with hair in the wind

Zaczerwienienia miejscowe lub trwałe, trądzik różowaty, kuperoza - niektóre typy skóry wrażliwej bardzo łatwo reagują na bodźce. Ciepło oraz promieniowanie UV należą do czynników sprzyjających wazodylatacji, której skutkiem jest poszerzanie światła naczyń.

W przypadku ekspozycji na słońce małe naczynia krwionośne odpowiedzialne za zaczerwienienia rozszerzają się i stają się jeszcze bardziej widoczne. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku skóry jasnej i cienkiej, najczęściej dotkniętej zaczerwienieniem. Osoby posiadające taką skórę powinny chronić ją za pomocą kremów do skóry naczynkowej.

JAK SKÓRA Z NIEDOSKONAŁOŚCIAMI REAGUJE NA EKSPOZYCJĘ NA SŁOŃCE?

Słońce jest fałszywym przyjacielem skóry ze skłonnością do trądziku, zarówno u nastolatków, jak i u dorosłych. Wydaje się, że „cudownie” polepsza stan skóry, wysuszając krosty. W rzeczywistości opalenizna pogrubia naskórek, co stopniowo zatyka pory i sprzyja powstawaniu nowych krost.

Wszystko jest w porządku, dopóki jest opalenizna. Po jej zejściu, tygodniami zatkane przez zgęstniałe sebum pory, zaczynają zamieniać się w krosty. Jest to klasyczny nawrót niedoskonałości po ekspozycji na słońce. 

Skórę z niedoskonałościami trzeba zatem chronić przed słońcem za pomocą specjalnych kremów do skóry tłustej, które upłynnią sebum i wygładzą strukturę skóry, aby zapobiec temu zjawisku. Nie zostawiają końcowego uczucia tłustości, czasami dają efekt koloryzujący. Zostały sformułowane, by matowić skórę, a zwłaszcza żeby uniknąć przykrych niespodzianek po powrocie z wakacji.

Z definicji skóra wrażliwa, nadwrażliwa lub alergiczna reaguje w nadmierny sposób na czynniki środowiskowe. Ekspozycja na słońce jest zatem mocno niewskazana, a stosowanie fotoprotekcji – zdecydowanie zalecane. Tymczasem należy rozróżnić problemy, żeby znaleźć prawidłowe rozwiązania.

Your skin - child protected under the sun
Don't
  • Dla skóry z nadmierną wrażliwością na światło - słońce jest w zasadzie zabronione. Jest to przypadek niektórych patologii obecnych od urodzenia lub nadwrażliwości nabytej z biegiem lat, a także niektórych terapii medycznych, które mogą powodować przejściową nietolerancję słońca. Kremy przeciwsłoneczne o bardzo wysokiej ochronie i wskaźniku SPF 50+ są obowiązkowe dla zapewnienia całkowitej skuteczności przeciw UVB i UVA oraz żeby ograniczyć groźne reakcje zapalne, które mogą zostać spowodowane przez promieniowanie słoneczne.
Mineral
  • Niektóre typy skóry są wrażliwe na klasyczne filtry chemiczne, wchodzące w skład kremów przeciwsłonecznych. W takiej sytuacji ochrona przeciwsłoneczna powinna bazować na formułach mineralnych, w których przypadku nastąpiły duże postępy; nie sprawiają już, że skóra jest biała, jak to było kiedyś…
Calendar
  • Często obserwowane są alergie na słońce podczas pierwszych dni ekspozycji na promienie słoneczne. Często jest to łagodne letnie popromienne zapalenie skóry dotykające młode kobiety w 80% przypadków* i znikające spontanicznie wraz z pojawieniem się opalenizny. 

Jak sama nazwa wskazuje, nie jest to groźna patologia, ale jej objawy mogą zmienić jakość życia. Obserwuje się zaczerwienienia, krosty i silne swędzenia. Strategia polega na chronieniu skóry za pomocą kremu przeciwsłonecznego o zdecydowanym działaniu przeciw UVB, przeciw oparzeniom słonecznym, a zwłaszcza przeciw UVA, promieniom odpowiedzialnym za alergię. Wskaźnik SPF/IP UVA równy 1 jest tutaj ważny (odpowiada równorzędnej ochronie przeciw UVB i przeciw UVA w celu ograniczenia niedogodności związanych z alergią).

*Ann Dermato Venereol, 2007

Jeżeli przeszliśmy zabieg chirurgiczny, kosmetyczny lub wypadek, a ślad widoczny jest w miejscu potencjalnie wystawionym na słońce, dopóki proces gojenia nie został zakończony istnieje ryzyko nadmiernej pigmentacji, co może trwać 8 do 12 miesięcy, a czasami nawet dłużej.

Zmiana staje się wtedy brązowawa, a kolor może się utrwalić. Ryzyko nie występuje tylko latem, ale przez cały rok. UVA są bowiem obecne wszędzie, o każdej porze roku, przechodzą przez chmury i szyby. Dla skóry zmienionej musi więc zostać wybrana ochrona stosowana w sposób ukierunkowany na eksponowane na słońce uszkodzone miejsce.

Wraz z wiekiem i zwiększeniem ekspozycji na słońce skóra często staje się bardziej podatna na powstawanie przebarwień, szczególnie w miejscach najbardziej wyeksponowanych, takich jak dekolt, zewnętrzna część dłoni oraz twarz.

Przebarwienia te są związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem rozłożenia melaniny. Każda kolejna ekspozycja na słońce pogłębia to zjawisko. Przy skórze z przebarwieniami dobrze jest zapobiegać nadmiernej pigmentacji, używając specjalnych kremów przeciwsłonecznych o formułach regulujących produkcję melaniny.

Back of a woman under the sun

Opryszczka wargowa dotyka blisko jednego Francuza na siedmiu*. Ekspozycja na promienie słoneczne należy do czynników, które ją wywołują, tak samo jak stres czy zmęczenie. Istnieją pomadki przeciwsłoneczne stworzone specjalnie po to, by chronić przed letnimi wypryskami na ustach. Jednocześnie chronią one wrażliwą skórę ust przed słońcem.

*J Am Acad Dermatol. 2006
Bioderma - ochrona przeciwsłoneczna
  • Dr Michèle Sayag, allergologist

    Dr Michèle Sayag, Alergolog.

    Pytanie internauty : Jaki jest najlepszy SPF dla skóry dziecka?

    Zdecydowanie zaleca się, aby dzieci do 18. miesiąca życia unikały słońca. Gdy jednak nie jesteśmy w stanie uniknąć ekspozycji, należy zastosować produkt z filtrem SPF 50+, który zapewni wystarczającą ochronę przed promieniami UVA. Do 3 roku życia powinieneś używać kremów przeciwsłonecznych z filtrami mineralnymi (które nie powinny uczulić skóry dziecka).

    Dr Michèle Sayag, Alergolog.

Podstawą jest cień i odpowiednie ubrania!

Bioderma - pielęgnacja skóry całej rodziny

Należy unikać ekspozycji dzieci na słońcu, w szczególności dzieci poniżej 3. roku życia, które nie powinny NIGDY być eksponowane na promienie słoneczne. Skóra dzieci jest cienka i wrażliwa, jest słabiej chroniona przed działaniem promieni UV: oparzenia słoneczne i przegrzanie pojawiają się szybciej. Lekarze regularnie przypominają, że oparzenia słoneczne doznane w dzieciństwie mogą mieć bardzo poważne konsekwencje w wieku dorosłym. Odpowiedzialni rodzice muszą więc przestrzegać prostych i istotnych zasad.

  • Dzieci nie należy specjalnie eksponować na promienie słoneczne, szczególnie między godziną 11 i 16,
  • Dzieci muszą zawsze nosić ubrania chroniące przed słońcem: T-shirt z długimi rękawami, najlepiej w ciemnym kolorze, kapelusz, okulary,
  • Co 2 godziny należy stosować u dzieci krem przeciwsłoneczny o bardzo wysokiej ochronie SPF 50+ lub krem specjalnie przeznaczony dla małych dzieci. Trzeba pamiętać o ponownym nakładaniu po każdej kąpieli oraz w przypadku starcia produktu np. przy grze na piasku czy wycieraniu ręcznikiem kąpielowym.
  • Należy również pamiętać, by dzieci często uzupełniały płyny i  były odpowiednio nawodnione.

PORADY DLA SKÓRY PROBLEMATYCZNEJ

  1. Jeżeli wrażliwość na słońce dotyczy tylko twarzy lub konkretnego obszaru, zadaj o niego  szczególnie, ale nie zapominaj o ochronie reszty ciała i przestrzeganiu podstawowych zasad ochrony przed słońcem, które znajdziesz tutaj.
  2. W trakcie ekspozycji na słońce pamiętaj, aby dobrze nawilżać skórę. Kontynuuj dotychczasowe leczenie – zapytaj lekarza o ewentualne przeciwskazania, szczególnie jeśli zażywasz leki potencjalnie światłoczułe.

Olejek pod prysznic i do kąpieli Atoderm Huile de douche

Codzienny preparat oczyszczający do spłukiwania

Skóra bardzo sucha, atopowa i podrażniona

patent SKIN BARRIER THERAPY™

Atoderm Huile de douche

(682 opinii)

Olejek pod prysznic i do kąpieli. 24-godzinne nawilżenie i natychmiastowy komfort już podczas mycia.

Dla kogo?

Dla całej rodziny (z wyłączeniem wcześniaków)