Dobre nawyki dla skóry ze skłonnością do trądziku: co mogę zrobić, by pozbyć się trądziku?
Trądzik jest nieszkodliwą dla całego organizmu chorobą skóry, ale wszyscy, którzy go doświadczyli, wiedzą, jak bardzo może utrudniać codzienne życie.
Trądzik jest nieszkodliwą dla całego organizmu chorobą skóry, ale wszyscy, którzy go doświadczyli, wiedzą, jak bardzo może utrudniać codzienne życie.
Czy może być coś bardziej denerwującego niż odkrycie rano, przed ważnym spotkaniem, nowych niedoskonałości lub pryszczy? To może brzmieć niepoważnie, ale za to istotnie wpłynąć na całodzienne samopoczucie.
Gdyby przyjrzeć się przyczynom trądziku, zobaczymy że są one zupełnie różne: w rzeczywistości na powstawanie pryszczy wpływa szereg różnych czynników i nie sposób jest wyodrębnić tylko jeden. Dermatolodzy określają to jako “chorobę wieloczynnikową”.
Dobrą wiadomością jest to, że oprócz medycznych kuracji, osoby cierpiące na trądzik mogą codziennie podejmowąć różne kroki, by zwalczać niechciane krostki lub zaskórniki. Wszystko, co muszą zrobić, to zastosować się do prostych zaleceń dbania o skórę ze skłonnością do trądziku: poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat demakijażu, porady dotyczące higieny i pielęgnacji, dobre nawyki związane z wykonywaniem makijażu, czy wpływu prowadzonego stylu życia na skórę ze skłonnością do trądziku.
Demakijaż jest kluczem do prawidłowego oczyszczania skóry z tendencją do trądziku. Jego celem jest umożliwienie swobodnego wydzielania sebum i zapobieganie blokowaniu porów.
Dziewczyny, które na co dzień wykonują makijaż, powinny dokładnie usuwać go każdego wieczoru, tak by nie pozostawić nawet najmniejszych jego pozostałości na skórze twarzy. Osoby, które nie noszą makijażu, również zobowiązane są do tego, by dokładnie oczyszczać swoją skórę, by zapobiec namnażaniu się bakterii, odpowiedzialnym za powstawanie stanów zapalnych.
W przypadku trądziku, największym wyzwaniem jest znalezienie równowagi pomiędzy skutecznością a zachowaniem zdrowego naskórka, ponieważ skóra trądzikowa może być również wrażliwa i reagować nietolerancją na niektóre kosmetyki kolorowe.
Powinieneś oczyszczać swoją skórę, ale nie atakować jej i nie podrażniać, co mogłoby prowadzić do nadmiernej produkcji sebum.
Zazwyczaj zbyt intensywne usuwanie makijażu może zmieniać ochronny film hydrolipidowy skóry, który powinien zachować jej fizjologiczne, kwaśne pH. By je zachować lub przywrócić warto stosować płyny micelarne i mleczka do demakijażu oraz toniki przeznaczone do tłustej skóry, które zapewnią skuteczne, pozbawione podrażnień oczyszczanie.
Bardziej niż jakikolwiek inny typ skóry, skóra trądzikowa reaguje na zewnętrzne i wewnętrzne zanieczyszczenia środowiska.
“Punktem wyjścia dla zdrowej skóry jest jej regularne oczyszczanie, rano i wieczorem”.
Wieczorem, dokładne oczyszczenie skóry pomaga jej naturalnie regenerować się w nocy, ponieważ właśnie w nocy jest ona najbardziej aktywna.
Rano, oczyszczając skórę usuwamy z niej pozostałości jej metabolizmu (martwy naskórek, pot, sebum, etc.).
Podobnie jak w przypadku demakijażu, stosowane produkty powinny łączyć skuteczność i zachowywać ochronny film hydrolipidowy skóry. Osoby podatne na trądzik powinny unikać produktów ścierających, które mogą podrażniać skórę. Również stosowanie peelingów, które polecamy w przypadku zaskórników ze względu na ich działanie keratolityczne, może mieć negatywne skutki. Dlatego używaj ich z umiarem!
Ponadto skóra ze skłonnością do trądziku wymaga zabiegów leczniczych (przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych, ściągających, głęboko oczyszczających itp.), dostosowanych do rodzaju trądziku.
Nawet jeśli lekarz zaleci miejscowe leczenie, konieczne jest nawilżanie skóry, ponieważ większość zabiegów ma tendencję do wysuszania skóry. Ukierunkowane produkty nawilżające są obecnie dostępne dla wszystkich potrzeb skóry skłonnej do trądziku: rozszerzonych porów, pryszczy, zaskórników i zapalnych torbieli.
Ostatnią wskazówką, której bezwzględnie należy przestrzegać to: nie dotykać i nie wyciskać pryszczy, bez względu na to, jak kusząca może być taka perspektywa. Takie działania tylko pogorszą sytuację i sprawią, że problematyczne miejsca staną się jeszcze bardziej widoczne. Ponadto może to znacznie zwiększyć ryzyko powstawania blizn.
Makijaż może uratować sytuację dziewczętom, które borykają się z trądzikiem: dlatego nie wahaj się użyć kremu BB, korektora lub podkładu, by zatuszować niedoskonałości. Pamiętaj jednak, by bardzo starannie dobierać produkty, którymi wykonasz makijaż. Kosmetyk, który będzie dawał efekt okluzji może tylko pogorszyć zmiany trądzikowe.
Niektóre składniki również mogą powodować powstawanie zaskórników i pryszczy, dlatego ważne jest, by sprawdzić, czy produkty nie są „komedogenne” - informacje te zwykle można znaleźć na etykiecie. Z kolei nadużywanie nieodpowiednich produktów kosmetycznych może prowadzić do stanu zwanego obecnie „trądzikiem kosmetycznym”.
Produkty typu korektory mogą pomóc w zatuszowaniu miejscowych przebarwień i zmniejszaniu zaczerwienienia. Istnieją kremy BB, specjalnie opracowane w celu ukrycia i leczenia trądziku w jednym łatwym kroku
Jeśli wykonujesz makijaż, pamiętaj, by każdego wieczoru dokłądnie go zmyć, najlepiej delikatnymi produktami, które zapobiegną nadmiernemu wydzielaniu sebum i delikatnie oczyszczą skórę. Pędzle, gąbki i narzędzia do makijażu - myj je regularnie wodą z mydłem, by zapobiec rozwojowi bakterii. Jeśli nakładasz podkład palcami, wcześniej dokładnie umyj ręce
Wiele aspektów życia codziennego może mieć mniej lub bardziej znaczący wpływ na trądzik.
Palenie
Palenie ogólnie pogarsza problemy skórne i wpływa na pogrubienie skóry oraz jej szary kolor. Chociaż nie ustalono bezpośredniego związku z wypryskami, jest wysoce prawdopodobne, że ma negatywny wpływ na zmiany trądzikowe
Słońce
Dermatolodzy często ostrzegają pacjentów z trądzikiem przed zagrożeniami, które pojawiają się każdego lata. Słońce co prawda na samynm początku wysusza zmiany i dlatego wydaje się na początku poprawiać kondycję skóry, ale to fałszywy przyjaciel! Promienie UV powodują tendencję do zatykania mieszków włosowo-łojowych, co tym samym zatrzymuje sebum pod skórą, w lecie - gdy produkcja sebum osiąga szczyt. To jak tykająca bomba zegarowa! Nagromadzenie sebum zapewnia idealne środowisko do rozprzestrzeniania się Cutibacterium acnes, prowadząc do słynnego efektu odbicia, którego doświadczają pacjenci z trądzikiem pod koniec lata. Rozwiązanie? Unikaj wystawiania skóry twarzy na działanie promieni UV i nie wychodź na słońce bez stosowania specjalnego produktu do ochrony skóry tłustej, skłonnej do trądziku.
Dieta
Jeśli chodzi o dietę, niektóre pokarmy, takie jak czekolada i mięso, od dawna są oskarżane o powodowanie trądziku, chociaż jak dotąd nie ma na to wystarczających dowodów naukowych. Ostatnie badania na ten temat wydają się pokazywać wpływ produktów mlecznych, zwłaszcza tych o niskiej zawartości tłuszczu. Tłuste, "śmieciowe" jedzenie i nadmierne spożycie cukru są znane z ogólnego działania prozapalnego, które jest szkodliwe dla zdrowia w ogóle, a w szczególności dla skóry. Zalecenia żywieniowe dotyczące skóry z trądzikiem są zatem takie same, jak w przypadku otyłości i starzenia się: unikaj przetworzonej żywności i sięgaj po świeże owoce i warzywa, a także częściej jedz domowe posiłki.
Pigułki antykoncepcyjne
Pigułka antykoncepcyjna może poprawić stan skóry podatnej na trądzik, jeśli zostanie mądrze wybrana, dla zachowania odpowiedniej równowagi hormonalnej. Nie spowoduje to jednak wyleczenia trądziku. Niektóre rodzaje tabletek mogą mieć odwrotny skutek i jeszcze bardziej nasilać trądzik. Dlatego przede wszystkim powinieneś porozmawiać ze swoim ginekologiem, by znaleźć dla siebie najlepszą strategię.
Telefony komórkowe
Bakterie znajdujące się na telefonie komórkowym mają częsty kontakt z twoją skórą przez cały dzień - dlatego pamiętaj o jego dokładnym czyszczaniu kilka razy w tygodniu i używaj słuchawek, gdy tylko jest to możliwe.
Golenie
W przypadku trądzilku ze zmianami zapalnymi, golenie może być bardzo niewygodne, szczególnie jeśli stosujesz agresywne kosmetyki, które osłabiają skórę. W takim przypadku najlepiej golić się raz na dwa lub trzy dni, w zależności od indywidualnego progu tolerancji skóry.
Blizny są najczęstszym powikłaniem trądziku. Trudno wiedzieć, jakie rodzaje skóry i jakie zmiany mogą prowadzić do powstawania blizn. Istnieją jednak pewne kroki, które można podjąć, aby zapobiec, a także poprawić wygląd blizn potrądzikowych.
Dwa proste kroki:
Do redukcji blizn stosowane są różne techniki - peelingi, lasery, zastrzyki itp. - w celu ich wyeliminowania lub przynajmniej zmniejszenia ich widoczności. Wszystkie te metody najlepiej zastosować pod nadzorem lekarza, chociaż mogą je wykonać również niektóre kosmetyczki. Wybór techniki zależy od rodzaju blizny, a procedury można wykonać dopiero po pełnym wyleczeniu trądziku.