Skóra tłusta i mieszana

Skóra tłusta charakteryzuje się na ogół rozszerzonymi porami, ziemistym odcieniem, błyszczy się, szczególnie w środkowych partiach twarzy, jest grubsza. Jest to spowodowane nadmiarem wydzielania sebum, które ułatwia mniej lub bardziej regularne pojawianie się niedoskonałości skórnych typu zaskórniki lub zmiany zapalne.

W przypadku skóry mieszanej, niedoskonałości zlokalizowane są zwłaszcza w środkowej części twarzy (czoło, nos, broda) powszechnie nazywaną strefą T. Pozostała część twarzy i ciała może mieć skórę normalną, a nawet suchą. Skóra mieszana ma zachwianą równowagę i jest podatna na podrażnienia.

JAKIE SĄ PRZYCZYNY TRĄDZIKU?

Trądzik jest chorobą zapalną mieszka włosowego. Odpowiedzialne są za to 3 czynniki: nadmierne wydzielanie łoju, hiperkeratoza oraz rozrost flory bakteryjnej.

Too much sebum pore

Nadmierne wydzielanie łoju

Odpowiada za nadmierną produkcję sebum wynikającą z aktywności hormonalnej w wieku dojrzewania. Skóra staje się tłusta, błyszcząca. Istnieje dodatkowo ryzyko jakościowego pogorszenia się sebum, to oznacza, że skład sebum nie jest już taki sam jak w przypadku sebum zdrowego. Gęstsze sebum ma utrudnione wypływanie poza mieszek, co zwiększa ryzyko pojawienia się zaskórników.

Clogged pore

Hiperkeratoza

Nadmierne mnożenie się komórek ścianki kanału mieszka powoduje zamknięcie ujścia gruczołu, co uniemożliwia swobodne wypływanie sebum na zewnątrz. Konsekwencją tego jest pojawianie się zaskórników, małych wyrzutów skórnych, albo zmiany jak zaskórniki zamknięte lub mikrocysty, dające wrażenie skóry ziarnistej, albo czarnych punktów (zaskórniki otwarte) związane z obecnością melaniny (pigmentu skóry) na powierzchni zaskórników.

Inflamed pore

Mnożenie się flory bakteryjnej

Sebum stanowi idealne pożywienie dla niektórych bakterii, w szczególności Propionibacterium acnes, które są normalnie obecne u każdego człowieka, ale, przy trądziku, bakterie namnażają się w mieszku włosowym co jest przyczyną stanu zapalnego. Zaskórniki przekształcają się wtedy w bolesną czerwoną krostę zwaną grudką (stan zapalny)

JAKIE SĄ RODZAJE NIEDOSKONAŁOŚCI SKÓRNYCH?

Trądzik może objawiać się różnymi rodzajami stanów zapalnych, towarzyszy im łojotok (nadmierne wydzielanie łoju) :

Microcyst

Zmiany utrzymujące się

Zaskórniki zamknięte lub mikrocysty, zaskórniki otwarte lub "czarne punkty", nieraz cysty większych rozmiarów (powyżej 5 milimetrów), makrocysty.

Papule

Stany zapalne

Elementy zapalne: grudki, krosty, brodawki, które są wynikiem stanu zapalnego wspomnianego powyżej.

Relief scar

Blizny potrądzikowe

Plamy pigmentacyjne będące skutkiem ubocznym stanu zapalnego.

Może to trwać wiele lat z nawrotami zapalnymi póki trwają elementy utrzymujące się (zaskórniki).

Trądzik rzadko może występować u noworodków (związane jest to z hormonami płciowymi matki) lub u starszych dzieci. Trądzik jest przede wszystkim chorobą skóry nastolatków.

Przybiera on postać polimorficzną, która łączy różne rodzaje zmian skórnych. Choroba zaczyna się na ogół w okolicach 12-14 roku życia i zlokalizowana jest w najbardziej tłustych strefach skóry: twarz i często w zmienny sposób tułów, plecy. Trądzik jest powodowany brakiem równowagi w wydzielaniu hormonów w okresie dojrzewania.

U kobiet, w szczególności po 30 rokiem życia, trądzik pojawia się bardziej na dole twarzy (żuchwa) i na szyi. W tym przypadku do klasycznych przyczyn trądziku dochodzi także czynnik hormonalny.

Mother and daughter sitting and together

JAKIE SĄ CECHY TRĄDZIKU U DOROSŁYCH KOBIET?

Czynnikami przyczyniającymi się do pojawiania się trądziku w wieku dorosłym są:

    Sun

    Używanie niedostosowanych kosmetyków

    Słońce, nieodpowiednia dieta. Tytoń również przyczynia się do pojawiania się tego zjawiska: ponad 41% palących pacjentów jest dotkniętych trądzikiem wobec 9% osób niepalących.

    Microbiomy

    Czynnik genetyczny

    Również może być jedną z przyczyn, w przypadku wcześniejszej obecności trądziku w rodzinie, problem ten pojawia się często w wieku dorosłym.

    Pills

    środki medyczne

    takie jak środki antykoncepcyjne, hormony i anty-depresanty mogą przyczynić się do powstania krost i innych niedoskonałości.

    W przeciwieństwie do skóry nastolatka, skóra dorosłej kobiety jest mniej łojotokowa, tzn. produkuje mniej sebum.

    Lokalizacja niedoskonałości znajduje się w szczególności w dolnej części twarzy (broda, szyja, żuchwa) i objawia się zmianami zapalnymi (czerwone krosty) i utrzymującymi się (czarne punkty) chronicznymi i wtórnymi zmianami. W celu rozwiązania tych problemów skórnych, konieczna jest dobrze dopasowana terapia różna od tej stosowanej w przypadku trądziku u młodzieży.

      Czy wiedziałeś, że...?

      Problemy niedoskonałości skórnej:

      • 50% kobiet powyżej 25 roku życia ma problemy z niedoskonałościami skórnymi.
      • 40% tych kobiet nie miało trądziku w wieku młodzieńczym.

      • Rygorystycznie przestrzegać terapii

      Terapia przeciwtrądzikowa nie działa po pierwszym zastosowaniu, nalezy uzbroić się w cierpliwość. Niemniej jednak, wyniki pojawiają się bardzo szybko gdy prawidłowo przestrzegamy programu leczenia każdego dnia: higiena dostosowana do cery trądzikowej + pielęgnacja rano i wieczorem. W zależności od osoby i od rodzaju trądziku, znaczne polepszenie pojawia się na ogół po 4 do 6 tygodni.

      • Wystrzegać się słońca

      Słońce wysusza krosty (efekt przeciwzapalny) i sprawia, że niedoskonałości znikają pod opalenizną. Skóra wydaje się wówczas bardziej czysta i bardziej gładka. Stan niedoskonałości (lub zaskórników) pod wpływem działania słońca w długim okresie ulega jednak pogorszeniu przyczyniając się do pogrubiania się warstwy rogowej ułatwiając zatrzymanie komórek i sebum w mieszku włosowym. Zwiększenie ilości zaskórników nieuchronnie prowadzi do pojawiania się dużej ilości wyprysków po zniknięciu opalenizny. W celu uniknięcia tych nawrotów oraz niemiłych niespodzianek po powrocie z wakacji należy regularnie chronić skórę za pomocą specjalnych filtrów SPF 30. Należy stosować nietłuste spraye lub fluidy przeznaczone dla skóry tłustej i trądzikowej.

      • Nie wyciskać krost

      Im bardziej wyciska się wypryski, tym bardziej pogarsza się stan zapalny (zwiększona ilość czerwonych krost), bardziej mogą stać się one zaognione (czerwone krosty zakończone ropą) i wzrasta ryzyko pojawienia się blizn.

      Woman taking medication

      Stosuj łagodne środki oczyszczające, które nie podrażniają skóry i nie zmieniają struktury lipidów płaszcza hydrolipidowego oraz warstwy rogowej. Można wykonywać peeling jedynie, gdy nie stosuje się terapii medycznej powodującej na ogół łuszczenie się skóry. Płyny micelarne są odpowiednie do higieny skóry tłustej.

      Demakijaż oraz oczyszczanie skóry wieczorem jest bardzo ważne, nawet jeżeli się nie malujesz, w celu usunięcia zabrudzeń, zanieczyszczających cząstek oraz wszystkiego, co osadza się na skórze w ciągu dnia.

      SENSIBIO H2O - KLUCZEM DO PIĘKNEJ I ZDROWEJ SKÓRY

      Stosuj 1 do 2 razy dziennie delikatne środki dopasowane do niedoskonałości Twojej skóry, preparaty te znajdziesz pośród produktów dermatologiczno-kosmetycznych dostosowanych do skóry tłustej i skłonnej do trądziku.

      • Jeżeli odwiedzasz lekarza, stosuj regularnie zapisane środki zgodnie z zaleceniami dermatologa.
      • Jeżeli stosujesz miejscowe leczenie dermatologiczne lub doustne wysuszające, należy codziennie stosować dodatkowe środki do pielęgnacji dopasowane do skóry mieszanej lub tłustej w celu prawidłowego nawilżenia skóry i ust. Korektory, kremy BB oraz podkłady nie powodujące zaskórników mogą jednocześnie pomóc w ukryciu niedoskonałości.
      Kobieta z trądzikową skórą patrząca w lustro

      Codzienne oczyszczanie twarzy bez konieczności spłukiwania

      Skóra mieszana i tłusta Skóra ze skłonnością do trądziku

      Technologia Micellar

      Sébium H2O

      (114 opinii)

      Oryginalna woda micelarna oczyszczająca skórę. Działa antybakteryjnie, zachowując jej naturalną równowagę.

      Dla kogo?

      Dorośli, Młodzież

      Antybakteryjny żel do mycia twarzy i ciała - skóra tłusta, trądzikowa - Sébium Gel moussant

      Codzienny preparat oczyszczający do spłukiwania

      Skóra mieszana i tłusta

      Dermatologiczna formuła

      Sébium Gel moussant

      (157 opinii)

      Antybakteryjny żel oczyszczający. Usuwa zanieczyszczenia i nadaje efekt zmatowienia skóry

      Dla kogo?

      Dorośli, Młodzież

      Krem łagodzący do skóry trądzikowej Sébium Sensitive

      Codzienna pielęgnacja skóry

      Skóra ze skłonnością do trądziku Skóra wrazliwa i osłabiona, z tendencją do trądziku

      kompleks INFLASTOP™

      Sébium Sensitive

      (24 opinii)

      Pielęgnacja skóry trądzikowej, łagodzi, nawilża, eliminuje zaczerwienienia

      Dla kogo?

      Dorośli, Młodzież