Skóra jest żywym organem, na którego powierzchni naturalnie namnażają się mikroorganizmy - kilkaset gatunków bakterii, grzybów, wirusów i roztoczy. Wszystkie te drobnoustroje tworzą mikrobiom skóry, znany również jako flora komensalna. Gdy skóra jest zdrowa, mikrobiom współdziała z jej komórkami. Razem tworzą one prawdziwy ekosystem, który samoczynnie się reguluje, aby utrzymać równowagę i zachować zdrowie skóry. Jeśli jednak mikrobiom jest niezrównoważony (stan ten nazywamy dysbiozą), może to prowadzić do pojawienia się patologii skóry.

Graphic representation of the microbiome of irritated and itchy skin

Spośród wszystkich mikroorganizmów żyjących w mikrobiomie skóry, jedna bakteria występuje u wszystkich ludzi, jest to gronkowiec złocisty – łac. Staphylococcus aureus. W przypadku pacjentów z AZS obserwuje się jego nadmiar na powierzchni skóry w obszarze zmian chorobowych, co zaburza równowagę całego ekosystemu (1). Bakteria ta kolonizuje określone obszary skóry atopowej w postaci biofilmu.

(1) Edslev SM, Agner T, Andersen PS. Skin Microbiome in Atopic Dermatitis. Acta Derm Venereol. 2020;100(12):adv00164.

Warto wiedzieć

Tworzenie biofilmu rozpoczyna się od przylegania bakterii (w przypadku AZS gronkowca złocistego) do powierzchni skóry, co prowadzi do tworzenia mikrokolonii i produkcji substancji, która je otacza, umożliwiając im rozwój kosztem innych rodzajów mikroorganizmów.

Badania kliniczne wykazały, że im większy biofilm gronkowca złocistego, tym częstsze i intensywniejsze zaostrzenia objawów atopowego zapalenia skóry (2). 

(2) Geoghegan JA, Irvine AD, Foster TJ. Staphylococcus aureus and Atopic Dermatitis: A Complex and Evolving Relationship. Trends Microbiol. 2018;26(6):484-97.

W trosce o zaspokojenie potrzeb pacjentów Laboratorium Bioderma opracowało opatentowaną technologię o nazwie Skin Barrier Therapy. Ogranicza ona namnażanie się gronkowca złocistego w postaci biofilmu, aby pomóc przywrócić równowagę ekosystemu skóry u pacjentów z wypryskiem atopowym. Właśnie dlatego jest ona podstawą formuł wszystkich naszych produktów Atoderm Intensive (i niektórych produktów higienicznych Atoderm, takich jak olejek pod prysznic) przeznaczonych do skóry wrażliwej, podrażnionej lub atopowej.

Badanie in vitro przeprowadzone na Atoderm Intensive baume wykazało 99,9% redukcję namnażania się gronkowca złocistego w postaci biofilmu po 4 godzinach od zastosowania balsamu.

Tak ukierunkowana skuteczność przekłada się na doskonałe wyniki zaobserwowane w badaniu klinicznym przeprowadzonym na 130 dzieciach z atopią (w porównaniu z placebo): 6 miesięcy bez zaostrzeń u 76% pacjentów (3).

Zgodnie z ekobiologicznym podejściem NAOS, Atoderm Intensive baume działa na biologiczne przyczyny braku równowagi skóry, aby zapewnić trwałe rezultaty. Atoderm Intensive baume wspiera pacjentów z atopowym zapaleniem skóry, pomagając zmniejszyć intensywność i częstotliwość zaostrzeń w dłuższej perspektywie czasu. W ten sposób odgrywa istotną rolę w trwałej poprawie jakości życia pacjentów

(3) Gayraud F, Sayag M, Jourdan E. Efficacy and tolerance assessment of a new type of dermocosmetic in infants and children with moderate atopic dermatitis. J Cosmet Dermatol. 2015;14(2):107-12.

Women with the Atoderm Intensive ultra soothing balm.

Atoderm Huile de douche

Olejek do mycia skóry przeciw podrażnieniom dla skóry suchej i atopowej

Skóra bardzo sucha i atopowa

Atoderm Intensive baume

Ultrakojący balsam emolientowy dla skóry bardzo suchej i atopowej

Skóra bardzo sucha i atopowa

Atoderm Crème Ultra

Ultranawilżający i wzmacniający krem

Skóra normalna i sucha

Atoderm SOS spray

Łagodzący spray przeciwświądowy dla bardzo suchej skóry

Skóra bardzo sucha i atopowa Skóra sucha i bardzo sucha