Zaczerwienienie twarzy - błędne koło
Uczucie pieczenia, zaczerwienienie, nadwrażliwość i pulsowanie - to są właśnie odczucia, które towarzyszą zaczerwienieniu skóry! Psychicznie czujesz się jeszcze gorzej. Zmartwiony, niespokojny, niecierpliwy, defensywny, może nawet wstydzić się, że tak daleko skórze do ideału, do którego dąży społeczeństwo. Ten brak doskonałości na dodatek jest bardzo widoczny! Nieuchronne spojrzenia ludzi wokół, powodują, że uczucia bycia krytycznie ocenianym narastają powodując dodatkowy stres. Stres powoduje jeszcze większe zaczerwienienie.
Jak można sobie pomóc? W momencie, kiedy uświadomimy sobie, że większość ludzi tak naprawdę najczęściej najwyraźniej widzi swoje niedoskonałości i nie przygląda się zbyt uważnie innym wokół, łatwiej jest funkcjonować.
Zaczerwieniona skóra zbiera emocjonalne żniwo
Dermatolodzy zgadzają się, że poza nieprzyjemnymi fizycznymi odczuciami związanymi z występowaniem zbyt rumianych policzków, zaczerwienienia, „pajączków” i trądziku różowatego, psychologiczny wpływ aspektów wizualnych jest ogromny. Jesteśmy wobec siebie bardzo krytyczni. Jeśli chodzi o sam trądzik różowaty:
90% Pacjentów doświadcza spadku poczucia własnej wartości i pewności siebie*
41% Pacjentów nie czuje się komfortowo podczas spotkań towarzyskich*
88% Pacjentów z ciężkim trądzikiem różowatym uważa, że ma on wpływ na ich relacje zawodowe*
51% Pacjentów nie pracuje z powodu ciężkiego trądziku różowatego*
* https://www.rosacea.org/patients/all-about-rosacea
Czy któreś z tych stwierdzeń brzmi znajomo? Aby problem nie narastał na przestrzeni lat i ostatecznie przybrał postać ciężkiej choroby jaka jest trądzik różowaty najlepiej jak najwcześniej porozmawiać o pojawiającym się na twarzy zaczerwienieniu z dermatologiem. Specjalista wiedząc czego można się spodziewać w przyszłości, rekomendując odpowiednie leczenie jest w stanie znacznie spowolnić, a nawet zatrzymać dalszy rozwój choroby. Pomocny może być również kontakt z innymi ludźmi, którzy cierpią z tego samego powodu, leczą się, lub leczyli z powodu rozszerzonych naczynek czy trądziku różowatego. Mając podobne doświadczenia wykażą się empatią, mogą mieć wiele cennych wskazówek, gdzie i jakiej pomocy szukać.