Masz ciągle pojawiający się rumień, ale nie wiesz, co może prowokować występujące na niej objawy? Jest za to odpowiedzialny szereg czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, m.in. stres, hormony i emocje, pikantne potrawy, ekspozycja na słońce i gorące napoje. Dobranie odpowiedniej pielęgnacji pomoże zmniejszyć zaczerwienienie, jednak przy zaawansowanych zmianach konieczna jest wizyta u lekarza.

sensibio AR dermatologist

Kiedy zaczerwienienie na skórze twarzy nie zniknie, najlepiej skonsultować się z dermatologiem.

Tylko on może prawidłowo zdiagnozować przyczyny jego powstawania, w oparciu o zebrany wywiad. Dzięki właściwej diagnozie i odpowiednio dobranemu leczeniu stan skóry może ulec poprawie.

Ponadto rozpoczęcie odpowiedniego leczenia we wczesnych stadiach rozwoju trądziku różowatego ogranicza jego rozwój pod względem rozprzestrzeniania się i intensywności i innych objawów.

Istnieje wiele metod leczenia trądziku różowatego w zależności od nasilenia objawów. Dzięki uważnemu ich monitorowaniu, możliwe jest złagodzenie zaczerwienienia skóry i przywrócenie jakości życia.

sensibio AR prescription

Aby złagodzić zaczerwienienie i ukoić skórę można stosować leki lub zabiegi dermatologiczne.

Trądzik różowaty może objawiać się na wiele sposobów, dlatego dermatolog dostosowuje leczenie do konkretnych potrzeb skóry.

Głównym celem stosowania zarówno leków miejscowych, jak i doustnych jest poprawa wyglądu i komfortu skóry, oraz zapobieganie rozwojowi objawów lub co najmniej ich ograniczanie. Poprzez zwężenie naczyń krwionośnych, leczenie zapobiega zaczerwienieniu, oraz pojawianiu się  grudek, krost i obrzęków. Może minąć kilka tygodni lub miesięcy, zanim nastąpi poprawa.

W leczeniu miejscowym najczęściej wykorzystuje się kwas azelainowy i antybiotyki (erytromycynę i klindamycynę). Wykazują one przede wszystkim działanie przeciwzapalne. W leczeniu miejscowym stosuje się także: metronidazol oraz alternatywną terapię: inhibitory kalcyneuryny, retinoidy czy nadtlenek benzoilu. Bardzo dobre efekty daje połączenie farmakoterapii i pielęgnacji skóry, przy jednoczesnym unikaniu czynników zaostrzających.

 sensibio AR topical treatments

Leczenie ogólne (leki przyjmowane doustnie) to zazwyczaj antybiotyki. Działają szybciej niż leczenie miejscowe i są przepisywane głównie ze względu na ich właściwości przeciwzapalne. Tetracyklina jest często przepisywana na postać oczną trądziku różowatego. W przypadku ciężkiego trądziku różowatego można podawać izotretynoinę pod ścisłym nadzorem lekarza.

sensibio AR - oral treatments

Jeśli leki na receptę niewiele pomagają w łagodzeniu objawów, dermatolog może następnie rozważyć takie zabiegi, jak terapia laserowa lub IPL, a w skrajnych przypadkach – operację.

 

Terapia intensywnym światłem pulsacyjnym (IPL) i zabiegi laserowe mogą zmniejszyć widoczność naczyń krwionośnych i teleangiektazji („pajączków”), przywracając skórze bardziej równomierny i naturalny kolor. Działania niepożądane są zwykle minimalne. Zastosowanie w leczeniu trądziku różowatego mają Laser Nd:YAG (laser neodymowo-yagowy), PDL (pulsacyjny laser barwnikowy), KTP (laser diodowy) oraz IPL. Wykazano bardzo wysoką skuteczność w stosowaniu terapii łączonej PDL i lasera Nd:YAG. Łącznie wielu długości fal skuteczniej redukuje zaczerwienienia. PDL wzmacnia działanie Nd:YAG, jednocześnie  redukując ryzyko działań niepożądanych (pot. skutków ubocznych). Laser KTP najlepiej sprawdzi się przy teleangiektazjach, natomiast IPL i PDL będą skuteczniejsze w przypadku redukcji rumienia.

sensibio AR intense pulsed light

Zabieg chirurgiczny może być najlepszą opcją korygowania zniekształcenia nosa, gdy trądzik różowaty jest już w zaawansowanym stadium. Zwykle wykonywany jest przy użyciu lasera. Usuwany jest nadmiar tkanki skórnej i wykonywana jest rekonstrukcja obszaru, jeśli jest taka potrzeba. W przypadku zmian guzowatych na nosie (rinophyma) stosuje się laser CO2, czyli laser wysokoenergetyczny. Wykonuje się nim bardzo precyzyjne cięcia chirurgiczne. Wiązka laserowa pochłaniana jest przez wodę, w wyniku czego dochodzi do odparowywania uszkodzonej skóry, przy jednoczesnym zamykaniu naczyń krwionośnych i limfatycznych. Ogranicza to ryzyko związane z uszkodzeniem zdrowej tkanki.

sensibio AR surgery

  • Dr Michèle Sayag, allergologist

    Dr Michèle Sayag, Allergist and medical strategy director - Bioderma.

    Czy można zapobiec zaostrzeniu objawów?

    Według badania National Rosacea Society, 69% ankietowanych miało zaostrzenia trądziku różowatego związanego ze stresem przynajmniej raz w miesiącu. W ich trakcie, objawy takie jak zaczerwienienie, grudki i krostki mogły trwać od dnia do nawet kilku tygodni. I można śmiało powiedzieć, że nasilenie objawów nigdy nie przychodzi w odpowiednim momencie. Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, że możliwe jest kontrolowanie zaczerwienienia skóry, ale nie ma na to prostego lekarstwa. Zaostrzenia będą się pojawiać, chyba, że nauczysz się jak panować nad stresem, będziesz dobrze spać i przestrzegać codziennych rytuałów. Porozmawiaj o swoich oczekiwaniach z dermatologiem.

    Dr Michèle Sayag, Allergist and medical strategy director - Bioderma.
  • Dr Michèle Sayag, allergologist

    Dr Michèle Sayag - Alergolog - Dyrektor medyczny NAOS.

    Dlaczego zaczerwienienie skóry jest trwałe?

    Nie musi! Ale zaczerwienienie skóry może postępować, jeśli nie spróbujesz zapobiec jego rozwojowi. Istnieje zatem szereg działań, które możesz podjąć, aby zmniejszyć zaczerwienienie skóry i nie dopuścić do jego rozwoju. Jedną z najważniejszych rzeczy jest zrozumienie co powoduje rumień. Mogą na to wpływać czynniki zewnętrzne jak i wewnętrzne, takie jak te wymienione powyżej, i tak bardzo, jak to możliwe, należy ograniczyć ekspozycję na nie. Zapobiegając zaczerwienieniu, zapobiegasz również jego pogłębianiu się. Jeśli zaczerwienienie jest coraz wyraźniejsze lub widzisz, że nie ustępuje, skonsultuj się z dermatologiem, który będzie w stanie postawić właściwą diagnozę i zdecydować o najskuteczniejszym leczeniu. Ważne jest również, aby pamiętać, że zdrowa skóra zaczyna się od czystej skóry. Myj skórę delikatnym środkiem oczyszczającym dwa razy dziennie i nawilżaj ją, aby utrzymać barierę ochronną skóry w nienaruszonym stanie, zmniejszając możliwość wystąpienia nowych podrażnień. Im wcześniej zrozumiesz, zdiagnozujesz i zaczniesz leczyć swoją zaczerwienioną skórę, tym lepiej zapobiegniesz postępowi choroby.

    Dr Michèle Sayag - Alergolog - Dyrektor medyczny NAOS.
  • Dr Michèle Sayag, allergologist

    Dr Michèle Sayag, Allergist and medical strategy director - Bioderma.

    Skuteczność zabiegów medycznych

    „Trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą. Leczenie koncentruje się zarówno na łagodzeniu objawów, jak i działaniu przeciwzapalnym. W przypadku trądziku różowatego terapie medyczne mogą być bardzo skuteczne w łagodzeniu zaczerwienienia oraz zmniejszaniu ilości grudek i krost oraz wydłużaniu okresów remisji. Leczenie może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Terapie miejscowe mogą być stosowane długoterminowo, znacząco poprawiając stan skóry. Pierwszym wyborem stosowanie leczenia miejscowego i przejście na leczenie doustne tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Oczywiście ważne jest również przestrzeganie ogólnych zaleceń dermatologa: unikanie słońca, stosowanie filtrów przeciwsłonecznych i ograniczanie ekspozycji na zewnętrzne czynniki drażniące.”

    Dr Michèle Sayag, Allergist and medical strategy director - Bioderma.