Noszenie maseczki stało się najważniejszym elementem walki z rozprzestrzenianiem się wirusa Covid-19. Zakładając ją w przestrzeni publicznej, chronimy nie tylko siebie, ale i innych.
Jednak noszenie maseczki przez kilka godzin dziennie, choć chroni nasze zdrowie i jest niewątpliwie bardzo potrzebne, może prowadzić do niekorzystnych skutków dla skóry naszej twarzy w postaci: podrażnienia, suchości, zaczerwienienia, swędzenia, uczucia ukłucia, ucisku, a nawet trądziku, zwanego także maskne (mask (maska) + ackne (trądzik). Szczególnie narażona jest na nie wrażliwa lub reaktywna skóra, która jest o wiele bardziej podatna na wszelkiego typu podrażnienia.
Maseczka może wywołać nieoczekiwaną reakcję skórną na skórze dotychczas zdrowej lub zaostrzyć istniejącą wcześniej patologię skóry (trądzik, trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry, AZS). Dlatego poniżej znajduje się kilka dermatologicznych wskazówek, które pomogą Wam zrozumieć, dlaczego noszenie maseczki powoduje pojawianie się wyprysków oraz jak dbać o barierę ochronną skóry i zapobiegać ewentualnym skutkom ubocznym jej noszenia.
Noszenie maseczki może przede wszystkim uszkadzać naturalną barierę ochronną skóry i wywoływać nowe reakcje lub zaostrzyć wcześniej istniejące problemy skórne takie jak trądzik, trądzik różowaty, łojotokowe lub atopowe zapalenie skóry. Pamiętajmy jednak, że każda skóra jest inna i na swój sposób wyjątkowa, dlatego będzie reagować "po swojemu’’.
Podrażnienia skóry
Noszenie maseczki powoduje pocieranie, które może podrażniać skórę. Dzieje się to nawet podczas mówienia, kaszlu, czyli wtedy, gdy maseczka ‘’porusza’’ się na naszej twarzy. W zależności od wrażliwości skóry, przedłużające się pocieranie może prowadzić do pojawienia się podrażnień. Badania prowadzone przez pracowników służby zdrowia donoszą, że podrażnienia mogą pojawić się na każdym obszarze kontaktu skóry z maseczką, zwłaszcza na nosie, brodzie i policzkach, pod oczami i za uszami.
Suchość skóry
Okluzyjne ‘’działanie’’ maseczki na skórę zwiększa również jej potliwość. Dodatkowo pocieranie maseczki o skórę może osłabiać jej barierę ochronną i prowadzić do pojawienia się suchości lub kontaktowego zapalenia skóry, świądu, widocznego zaczerwienienia w postaci wysypki lub trądziku różowatego, łuszczenia na nosie, policzkach i podbródku (łojotokowe zapalenie skóry)2.
Badanie, o którym wspominaliśmy wyżej, wykazało, że najczęstszymi typami obserwowanych podrażień są suchość (70,3%) i łuszczenie się skóry (62,2%)3.
Ponadto badanie wykonane w Polsce wykazało, że u aż 19,6% osób wystąpiło swędzenie związane z używaniem maseczek - w szczególności osób o wrażliwej skórze i predyspozycjach do atopii4.
2 S. Giacalone A. Minuti C. B. Spigariolo E. Passoni G. Nazzaro, Facial dermatoses in the general population due to wearing of personal protective masks during the COVID‐19 pandemic: first observations after lockdown, Clinical and Experimental Dermatology (2020)
3 Lan J, Song Z, Miao X, Li H, Li Y, Dong L, Yang J, An X, Zhang Y, Yang L, Zhou N, Yang L, Li J, Cao J, Wang J, Tao J, Skin damage among healthcare workers managing coronavirus disease-2019, Journal of the American Academy of Dermatology (2020)
4 Szepietowski JC, Matusiak Ł, Szepietowska M, et al. Face mask-induced itch: a self-questionnaire study of 2.315 responders during the COVID-19 pandemic. Acta Derm Venereol. (2020)
Maskne
Nosząc maseczkę przez dłuższy czas, w okolicach ust i brody tworzy się ciepłe i wilgotne środowisko, które prowadzi do zwiększenia produkcji sebum. W takim miejscu sebum bardzo łatwo utlenia się, w związku z czym może dojść do proliferacji, czyli namnażania, bakterii.
Maska, pocierając o skórę, dodatkowo wzmaga uszkodzenia bariery ochronnej skóry, ułatwiając wnikanie bakterii do środka, przez co zaburzenie równowagi skóry jest niemal gwarantowane!
W rezultacie na skórze mogą pojawić się wypryski, głównie na brodzie i dolnych partiach żuchwy, a czasami również na nosie. Tak właśnie powstaje "maskne", czyli trądzik wywołany noszeniem maseczki.
Ostatnie prowadzone w Chinach badania wykazały, że nasilenie się trądziku zaobserwowano po dłuższym noszeniu maseczki, oscylującym w granicach 4 godzin dziennie, przez dwa miesiące5.
5 Han C, Shi J, Chen Y, et al. Increased flare of acne caused by long-time mask wearing during COVID-19 pandemic among general population. Dermatol Ther. (2020)
Brak witaminy D
Nie zapominajmy, że noszenie maseczki częściowo filtruje także dostęp naszej skóry do naturalnego światła. O ile jest to dobra wiadomość w kontekście szkodliwego promieniowania UV wpływającego na szybsze starzenie się skóry, tak negatywnie wpływa to na syntezę witaminy D, która jest niezdbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Kolejny dowód na to, jak ważna jest właściwa higiena skóry (w szczególności mycie rąk i twarzy), aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa Covid-19
Ostatnie badania wykazały, że wirus Covid-19 może przetrwać na skórze nawet przez 9 godzin, w porównaniu do prawie 2 godzin, jakie wyliczone zostały dla wirusa grypy6. To kolejny dowód na to, że częste mycie rąk, a także dokładne oczyszczanie twarzy (i innych odsłoniętych części ciała) jest niezwykle istotne w kontekście walki z rozprzestrzenianiem się wirusa. Pamiętaj o tym po każdym powrocie do domu.
6 Ryohei Hirose, Hiroshi Ikegaya, Yuji Naito, Naoto Watanabe, Takuma Yoshida, Risa Bandou, Tomo Daidoji, Yoshito Itoh, Takaaki Nakaya, Survival of SARS-CoV-2 and influenza virus on the human skin: Importance of hand hygiene in COVID-19, Clinical Infectious Diseases, ciaa1517.
Zlokalizuj punkty sprzedaży
Sprawdź oferty i dostępność produktów w aptekach lub gabinetach w najbliższej okolicy
Zamów online
Sprawdź oferty i dostępność produktów u naszych partnerów online