Widząc intensywnie zaczerwienioną twarz, tak u siebie jak i u kogoś, wiele osób zastanawia się co jest powodem tego zaczerwienienia. Czasy, kiedy rumiane policzki uważane były za oznakę zdrowia należą już do przeszłości. Pytanie, dlaczego tzw. „skóra naczynkowa” reaguje tak intensywnie w sytuacjach, na które pozostałe typy skór nie reagują w ten sposób nie jest więc pozbawione sensu. Warunki są przecież te same.

Prawda jest taka, że zarówno na to pytanie, podobnie jak na wiele innych dotyczących funkcjonowania skóry, nadal nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Procesy te są bardzo złożone, a wpływ na nie ma wiele czynników tak wewnętrznych jak i zewnętrznych. Jest jednak kilka wskazówek i sprawdzonych metod, które pomagają w funkcjonowaniu osobą które charakteryzują się takim typem skóry.

Przestrzeganie kilku prostych zasad może pomóc prawidłowo dbać o wrażliwą, skłonną do zaczerwienienia skórę na co dzień. Równie ważne, jak to co robić jest to czego unikać. To co podkreślamy to to, że zawsze dobrym pomysł jest skorzystanie z porady specjalisty. Konsultacja z dermatologiem jest niezbędna, aby po zdiagnozowaniu przyczyny problemu zastosować skuteczne leczenie.

drinking

Zaczerwienienie twarzy jest oznaką picia zbyt dużej ilości alkoholu. FAŁSZ.

Nadszedł czas, aby obalić ten mit!

Zaczerwieniona skóra nie jest oznaką alkoholizmu.

Prawdą jest jednak, że alkohol jest czynnikiem silnie zaostrzającym w przypadku skóry z tendencją do rumienia i widocznych naczynek. Alkohol rozszerza naczynia krwionośne tak, że skóra, która ma tą tendencję jest zaczerwieniona jeszcze bardziej niż zazwyczaj, a kolor potrafi być naprawdę intensywny. Aby temu zapobiec, najprostszą zasadą jest unikanie alkoholu.  Jeśli mimo wszystko w pewnych sytuacjach spożycia alkoholu nie da się uniknąć najlepiej pić go w możliwie najmniejszej ilości na przemian z zimną wodą. Najlepsze efekty daje jednak całkowite zrezygnowanie ze spożycia alkoholu.
 

diet

Moja dieta wpływa na pojawianie się rumieńców. PRAWDA.

Pikantne jedzenie, gorące napoje, niektóre owoce i warzywa mogą wywoływać uderzenia gorąca. Zauważono, że owoce cytrusowe, pomidory i inne pokarmy zawierające histaminę u niektórych osób mogą pogorszyć wygląd skóry i powodować jej zaczerwienienie. W tej sytuacji pomocne może być uważne obserwowanie reakcji skóry i zapisywanie wszystkiego, co składało się na posiłki przez dwa, trzy tygodnie. W ten sposób stopniowo można określić, które pokarmy wywołują określone reakcje. Unikając ich lub najlepiej eliminując całkowicie z diety można zmniejszyć i złagodzić zaczerwienienie skóry.
 

weather

Zaczerwienienie może być wywołane przez warunki atmosferyczne. PRAWDA.

Słońce, wiatr i nagłe duże wahania temperatury, które mają miejsce, gdy wchodzisz do ciepłego pomieszczenia lub wychodzisz na zewnątrz w mroźne dni mogą wywołać zaczerwienienie zarówno w postaci plam jak i równomiernego rumienia. Podobnie reaguje skóra na wysoką temperaturę, która naturalnie powoduje zaczerwienienie, również normalnej skóry. W przypadku skóry naczynkowej  rumień pojawia się znaczenie szybciej i jest dużo bardziej intensywny.

Pod wpływem silnego wiatru i zmian temperatury naczynia krwionośne rozszerzają się i zwężają, powodując uderzenia gorąca. Szalik wykonany z miękkiej tkaniny, a nie wełny, pozwoli chronić twarz podczas zimnej pogody na zewnątrz nie powodując jej podrażnienia.

Istotnym czynnikiem sprzyjającym zaczerwienieniu jest również promieniowanie UV. Pamiętaj, aby przebywając na słońcu zawsze stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym, taki jak Photoderm AR, który zapewnia ochronę przed promieniowaniem UV, ale również reakcją na gorące powietrze.

Im rzadziej skóra będzie narażona na czynniki zaostrzające tym większa szansa na ograniczenie rozwoju trądziku różowatego w przyszłości.

sport

Trening fizyczny zmniejsza odczuwany stres, a tym samym zmniejsza zaczerwienienie twarzy. TO ZALEŻY.

Aktywność fizyczna jest naprawdę ważna dla poczucia zdrowia i dobrego samopoczucia. Poprzez uwalnianie hormonów – endorfin pozytywnie wpływa na samopoczucie i cały organizm. Należy jednak pamiętać, że na ilość i rodzaj uwalnianych podczas wysiłku hormonów znaczny wpływ ma jego intensywność. W tym przypadku więcej nie zawsze znaczy lepiej.

W przypadku skóry naczyniowej najlepiej sprawdzają się ćwiczenia o umiarkowanym natężeniu. Lepiej ćwiczyć częściej, ale z mniejszą intensywnością. Dobrze sprawdzą się również ćwiczenia, które trwają długo, a ich poziom intensywności utrzymuje się w zakresie treningu tlenowego.  Taką formą jest marsz. Chodzenie jest doskonałą naturalną formą aktywności, bezpieczną dla większości osób, która pomaga utrzymać formę, korzystnie działa na układ sercowo-naczyniowy, mięśnie i stawy, oraz umysł.

Ważne, aby po treningu rozluźnić mięśnie, odpowiednio je rozciągając. Uważnie należy natomiast podchodzić do korzystania z sauny jako rozluźnienia po treningu. Wspomniane wcześniej gwałtowne intensywne zmiany temperatury są czynnikiem sprzyjającym zaczerwienieniu skóry.

hand

Nie oczyszczając skóry, unikam podrażniania jej produktami kosmetycznymi. FAŁSZ.

Zdrowa skóra zaczyna się od czystej skóry. Powinna być ona oczyszczana dwa razy dziennie. Wieczorem, usuwa się nagromadzone zabrudzenia i makijaż, a rano, zanieczyszczenia, które gromadzą się przez noc.

Unikanie używania wody z kranu do mycia twarzy może być też często pomocne, ponieważ woda może zawierać substancje drażniące, które sprawiają, że skóra reaguje zaczerwienieniem. Zamiast tego lepiej sprawdzi się neutralny, delikatny środek oczyszczający, taki jak Sensibio H2O, woda micelarna ze składnikami dobranymi specjalnie do oczyszczania wrażliwej skóry. Sensibio H2O nie musi być spłukane przy użyciu wody.

Środek do higieny, który wybierzesz, nie powinien zawierać alkoholu ani innych składników drażniących. Oczyszczaniu nie powinny towarzyszyć żadne nieprzyjemne odczucia.

moisturiser

Mój krem nawilżający nie zmniejsza zaczerwienienia. Nie widać żadnej różnicy po jego stosowaniu. FAŁSZ.

Krem nawilżający do skóry z trądzikiem różowatym nie ma bezpośredniego, natychmiastowego wpływu na zaczerwienienie, ale długofalowo pomaga skórze przywrócić i utrzymać równowagę.

Delikatne środki nawilżające, takie jak Sensibio AR mają naprawić i uspokoić skórę. Stosując je przywracana jest bariera ochronna skóry, tak aby chronić ją przed czynnikami drażniącymi i dalszym zaczerwienieniem.

Odpowiedni krem nawilżający nie wywołuje pieczenia. To powinno sprawić, że po jego stosowaniu odczuwana jest świeżość, ukojenie i komfort.

cosmetics

Najlepiej nie stosować żadnych kosmetyków. TO ZALEŻY.

Dobrze dobrany produkt do makijażu może sprawić, że będziesz czuć się lepiej. Skuteczne zamaskowanie zaczerwienienia zwiększa pewność siebie i ułatwia codzienne życie. Więc dobrze z takich możliwości korzystać.

Krem do twarzy, taki jak krem Sensibio AR BB, nie tylko od razu zmniejsza widoczne zaczerwienie, ale także pomaga łagodzić oraz zapobiegać rozwojowi trądziku różowatego.

Kiedy twarz jest bardzo zaogniona, a nie ma konieczności „konfrontacji ze światem zewnętrznym”, dobrze jest zrezygnować z makijażu.  Czasem skóra może wymagać odpoczynku. Posłuchaj, co mówi i odpowiadaj na jej potrzeby.